Pomoc

Witamy w Pomocy serwisu internetowego Rosliny.urzadzamy.pl. Znajdziesz tu informacje na temat zawartości serwisu i praktyczne wskazówki, jak się po nim poruszać.

Co znajdziesz w serwisie Rosliny.urzadzamy.pl?

Serwis Rosliny.urzadzamy.pl to obszerna baza roślin przeznaczonych do uprawy w ogrodach, na balkonach, tarasach i we wnętrzach. Można tu znaleźć  informacje dotyczące  pochodzenia, wyglądu roślin, ich wymagań pielęgnacyjnych i uprawowych, bogato ilustrowane zdjęciami, zebranymi w galerie, do których użytkownicy serwisu mogą dodawać zdjęcia roślin własnego autorstwa. Dodatkowo w serwisie można przeczytać artykuły dotyczące pielęgnacji i wykorzystania roślin w domu i w ogrodzie, dowiedzieć się, jakie rośliny kwitną w danym miesiącu, poznać ciekawostki ze świata roślin.  
Korzystając z zakładki Jaka to roślina?, użytkownicy serwisu mogą zadawać zagadki i pytania dotyczące roślin. Można również poznać strefy mrozoodporności roślin i brać udział w sondach. Użytkownicy mogą także oddawać głosy na rośliny znajdujące się w bazie, wybierając raz w tygodniu Roślinę tygodnia.

Serwis Rosliny.urzadzamy.pl oferuje też elementy społecznościowe, tj. Klub Ogrodnika i Forum, ściśle powiązane z serwisem Wymarzonyogrod.pl. Dzięki rejestracji wspólnej dla obu serwisów zarejestrowani użytkownicy mogą wybierać z bazy ulubione rośliny i zamieszczać je w swoim profilu w serwisie Wymarzonyogrod.pl.

Dla wielbicieli roślin i ogrodów przygotowywany jest cotygodniowy bezpłatny Newsletter. Aby zostać subskrybentem newslettera wystarczy wpisać adres e-mail w odpowiednim polu w bloczku z nagłówkiem  Newsletter, kliknąć przycisk Zapisz się, a następnie w otrzymanej wiadomości e-mail kliknąć na wskazany link.


Jak korzystać z serwisu Rosliny.urzadzamy.pl?

Serwis zawiera opisy roślin zebrane w Bazie Roślin. Rośliny w Bazie podzielone zostały na następujące kategorie:

 • DRZEWA LIŚCIASTE
 • KRZEWY LIŚCIASTE
 • IGLAKI
 • PNĄCZA
 • CEBULOWE
 • JEDNOROCZNE I DWULETNIE
 • ZIOŁA
 • BALKONOWE I TARASOWE
 • DONICZKOWE
 • WARZYWA
 • OWOCOWE

Niektóre rośliny można znaleźć w kilku kategoriach, w zależności od ich zastosowania.
W poszczególnych kategoriach rośliny ułożone są w porządku alfabetycznym. Można go modyfikować, w zależności od tego, czy chcemy wyszukać roślinę po nazwie polskiej czy łacińskiej.
W wyborze roślin pomaga Wyszukiwarka, dzięki której klasyfikuje się rośliny według następujących parametrów: kategoria, intensywność podlewania, wilgotność gleby, siła wzrostu, pokrój, barwa liści i kwiatów, termin kwitnienia, wysokość, pokrój, stanowisko.
Aby znaleźć interesującą roślinę wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać nazwę rośliny lub jej fragment i kliknąć na pole Szukaj. Pojawi się lista  roślin.
Aby wyszukać rośliny o konkretnych parametrach należy skorzystać z linku Wyszukiwanie zaawansowane (pod przyciskiem Szukaj w bloku wyszukiwarki). Pojawi się formularz z polami parametrów, w których należy wybrać parametry z listy rozwijalnej.


Jak komentować?

Użytkownicy mogą komentować treści zamieszczone w serwisie korzystając z formularza do wpisania komentarza  zlokalizowanego w dolnej części strony z opisem danej rośliny. Możliwe jest także zgłoszenie zamieszczonego komentarza do skasowania (wystarczy kliknąć w link zgłoś nadużycie).


Jak wstawiać własne zdjęcia roślin?

Na stronie z opisem każdej rośliny założona jest galeria zdjęć. Każdy użytkownik serwisu może dodać do niej  własne fotografie. Wystarczy kliknąć  na pole DODAJ ZDJĘCIE TEJ ROŚLINY. Prosimy o zwrócenie uwagi, aby dodawane zdjęcia przedstawiały właściwą roślinę. Pod dodanym zdjęciem można umieścić jego opis z informacja mi gdzie zostało zrobione zdjęcie, jaki jest wiek lub odmiana sfotografowanej rośliny itp.

Jak głosować na Roślinę Tygodnia?

Roślinę tygodnia wybierają użytkownicy serwisu Rosliny.urzadzamy.pl w głosowaniu. Aby zagłosować, należy wejść na stronę z prezentacją dowolnej rośliny, na którą chcemy zagłosować (na przykład wpisując jej nazwę w wyszukiwarce serwisu) i w prawym górnym rogu, pod nazwą łacińską rośliny, przy haśle Ocena, zaznaczyć taką liczbę gwiazdek, jaką ocenę przyznajemy tej roślinie.
Roślina, która otrzyma największą liczbę najwyższych ocen (5 gwiazdek) uzyskuje status Rośliny Tygodnia i pojawia się w bloczku o tej samej nazwie na stronie głównej serwisu. Pozostaje w nim przez tydzień, do momentu wybrania rośliny następnego tygodnia. Głosowanie trwa cały tydzień. Głosować może każdy użytkownik serwisu, niezależnie od tego, czy jest zalogowany/zarejestrowany w serwisie, czy też nie. Każdy może oddać dowolną liczbę głosów, na dowolną liczbę roślin.


Jak zgłosić swoje uwagi do serwisu?

Uwagi dotyczące serwisu Rosliny.urzadzamy.pl możesz wysłać za pomocą poczty internetowej na adres wymarzonyogrod@grupazpr.pl lub listownie na adres:

Redakcja Rosliny.urzadzamy.pl
Time S.A.
ul. Dęblińska 6, 04-187 Warszawa
Chętnie poznamy Twoje uwagi i odpowiemy na pytania. Skontaktuj się z nami również, kiedy masz techniczne problemy z korzystaniem z serwisu.