Nagietek lekarski

Calendula officinalis
Nagietek lekarski
fot: photos.com zobacz galerię

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna o wzniesionych, rozgałęzionych łodygach, dorastających do około 50 cm wysokości. Nagietek lekarski kwitnie od lipca do września. Pomarańczowe lub żółte kwiaty zebrane są na szczytach łodyg w koszyczki o średnicy 6-10 cm. Mają różną budowę: mogą być pełne, zbudowane dachówkowato, igiełkowo, rurkowo, pomponowo lub strzępiasto. Liście i łodygi nagietka są jasnozielone, lepko i szorstko owłosione, mają charakterystyczny zapach.
Nagietek lekarski to roślina ozdobna, a także roślina lecznicza. Do celów leczniczych nadają się jedynie odmiany o pomarańczowych kwiatach. Zbiera się koszyczki nagietka stopniowo, w miarę rozkwitania, po czym wyskubuje kwiaty języczkowe, które rozkłada się cienką warstwą i suszy w miejscu zacienionym i przewiewnym. Otrzymuje się surowiec zielarski: kwiat nagietka (Flos Calendulae), który zawiera mieszaninę saponin trójterpenowych, karotenoidy, flawonoidy, śluz, gorycze, ślady olejku eterycznego, fitosterole, kwasy organiczne, żywice i sole mineralne.
Nagietek lekarski stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo. Przeciwdziała nadmiernemu łuszczeniu się naskórka, przyspiesza ziarninowanie ran oraz ich zabliźnianie. Podany doustnie działa korzystnie na błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit. Pobudza czynność wątroby, zwiększając ilość wytwarzanej przez nią żółci. Podnosi ilość wydalanego moczu i potu.
Nagietek lekarski jest łatwy i niewymagający w uprawie. Może rosnąć w każdej dostatecznie wilgotnej glebie.Wymaga słonecznego miejsca i dostatecznie wilgotnego podłoża. Aby kwitł obficie, należy zasilać rośliny w czasie kwitnienia nawozem mineralnym z przewagą fosforu oraz nawozem wapniowym.
Nagietek lekarski rozmnaża się przez nasiona wysiewane wprost do gruntu partiami od końca marca do końca czerwca. Zbyt gęste wschody roślin należy przerywać. Nagietek kwitnie po około 10 tygodniach od wysiewu.
Nagietek jest rzadko atakowany przez szkodniki.

Autor: Magdalena Michalak