Kapusta pekińska

Brassica rapa subsp. pekinensi
Kapusta pekińska
fot: photos.com zobacz galerię

Kapusta pekińska to podgatunek kapusty właściwej z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z północnych Chin i Japonii.

Kapusta pekińska zawiera witaminy

Kapusta pekińska to uprawiane w wielu krajach niskokaloryczne warzywo o jadalnych liściach, zawierające białko, dużo witaminy A, B1, B2, C i kwasu foliowego, aminokwasy oraz sole mineralne. Kapustę pekińską najczęściej spożywa się w postaci surowej w jako składnik sałatek i surówek. Można ją też używać do przygotowywania potraw gotowanych i duszonych.

Kapusta pekińska uprawa

Kapusta pekińska jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Tworzy wydłużone główki złożone z szerokich, pomarszczonych liści z wyraźnie zaznaczonymi żyłkami.
Do uprawy kapusty pekińskiej najlepsze jest stanowisko słoneczne i zaciszne, osłonięte od wiatru. Nie można jej uprawiać na tym samym miejscu po innych roślinach kapustnych. Gleba dla kapusty pekińskiej powinna być żyzna, próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe i wilgotna, ale niepodmokła.
Kapustę pekińską uprawia się z siewu, wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu na miejsce stałe (źle znosi przesadzanie) na głębokość 10-15 cm w rozstawie co 30-40 cm, odległości między rzędami powinny wynosić 40 cm.

>>Przeczytaj też: Kapusta Pak Choy. Jak uprawiać kapustę chińską w ogrodzie

Kapusta pekińska charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji (wynoszącym około 3 miesiące). Uprawia się ją najczęściej jako poplon – wysiew w drugiej połowie lipca, zbiór pod koniec października lub na początku listopada (jeszcze przed pierwszymi przymrozkami).
Przed wysiewem nasion należy starannie przygotować grządki pod uprawę kapusty pekińskiej, między innymi zastosować nawożenie organiczne i mineralne. Podczas wzrostu nawozi się kapustę pekińską nawozami mineralnymi lub rozcieńczoną gnojowicą, 6 tygodni przed zbiorem zasilania należy zaprzestać.
Podczas wzrostu grządki z kapustą należy systematycznie odchwaszczać (bez używania herbicydów) oraz często nawadniać niewielkimi dawkami wody (kapusta jest wrażliwa na brak wilgoci w glebie).

Poznaj inne kapusty:

Autor: Magdalena Michalak