Niecierpek nowogwinejski

Impatiens New Guinea
Niecierpek nowogwinejski
fot: Magdalena Michalak zobacz galerię

Niecierpki – opis

Niecierpek nowogwinejski jest rośliną jednoroczną z rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Pochodzi z Australii. Rośliny osiągają do 30 cm wysokości i mają krzaczasty pokrój.

Kwiaty niecierpki

Niecierpek nowogwinejski kwitnie obficie i równomiernie. Kwiaty niecierpka, w zależności od odmiany, mogą być pomarańczowe, czerwone, różowe, purpurowe lub białe. Mają też różny stopień wypełnienia (pojedyncze, pełne). Liście mają lancetowaty kształt i połysk, mogą być zielone bądź zabarwione na czerwono lub brązowo, a także mieszane, zawsze z połyskiem. Niektóre odmiany mają pstre liście, na przykład żółte liście z ciemnozielonym brzegiem oraz różowym nerwem głównym.


>>Przeczytaj też: Niecierpki – ciekawe odmiany niecierpków, znakomite na balkon i do ogrodu

Niecierpek uprawa

Niecierpek nowogwinejski wymaga gleb próchniczych, zasobnych i dość wilgotnych, o pH 6–6,8. Lubi miejsca zaciszne, najlepiej półcieniste, ewentualnie może być stanowisko słoneczne, ale zabezpieczone przed bezpośrednim promieniowaniem. Można go uprawiać na zewnątrz, ale także we wnętrzach. Doskonale nadaje się na kwietniki oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach.

>>Przeczytaj też: Niecierpki – kwiaty balkonowe i rabatowe. Gatunki niecierpków do uprawy w ogrodzie i na balkonie

Niecierpek podlewanie

Niecierpki wymagają regularnego podlewania, nie służy im przesuszenie. Im wyższa temperatura i jaśniejsze stanowisko, tym podlewanie powinno być obfitsze. Nawozić należy umiarkowanie, raz w tygodniu.

Niecierpek rozmnażanie

Rośliny rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Podczas ich ukorzeniania i na początku stadium wzrostu wegetatywnego temperatura nie powinna spadać poniżej 12°C.

Poznaj inne gatunki niecierpków:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl