Dzwonki irlandzkie - Molucella laevis

2022-03-22 13:47

Dzwonki irlandzkie to roślina pochodząca znad Morza Śródziemnego (z zachodniej części). Możemy spotkać ją w Syrii, Turcji, a także w rejonie Kaukazu. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Potocznie nazywane są molucelą (od łacińskiej nazwy).

Dzwonki irlandzkie
Autor: www.thinkstockphotos.com Dzwonki irlandzkie

Spis treści

  1. Dzwonki irlandzkie - opis
  2. Dzwonki irlandzkie - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Dzwonki irlandzkie - zastosowanie

Dzwonki irlandzkie - opis

Dzwonki irlandzkie to roślina jednoroczna. Dorasta do 60-100 cm wysokości, rośnie bardzo szybko. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, choć dorosłe egzemplarze mogą się lekko uginać pod ciężarem kwiatów i liści. Zielone łodygi są dość grube i silne, choć często dochodzi do ich łamania się, gdyż są puste w środku. Na pędach osadzone są liczne okrągłe, jasnozielone liście.

Okres kwitnienia molucelli uprawianej w gruncie przypada od lipca do września. Kwiaty są niewielkie, białe, dwuwargowe, szybko opadają, nie są dekoracyjne. Jednak otaczają je duże kwiatowe kielichy, które tworzą wyprostowany kłos poprzeplatany liśćmi.

Na miejscu kielichów pojawiają się brązowe delikatne owoce, wewnątrz których znajdują się trójkątne, brunatne nasiona. Dzwonki irlandzkie to roślina, która może powodować alergie u osób podatnych na podrażnienia skóry. Roślina charakteryzuje się gorzkawym zapachem.

Dzwonki irlandzkie - warunki uprawy i pielęgnacja

Dzwonki irlandzkie do prawidłowego rozwoju potrzebują miejsca słonecznego i ciepłego. Roślina preferuje gleby średnio żyzne, przepuszczalne i dobrze spulchnione. Nie toleruje przymrozków oraz długich okresów suszy. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie zalewane, gdyż to może powodować choroby grzybowe lub gnicie korzeni. Duże egzemplarze warto podpierać palikami lub podwiązywać sznurkami, aby atrakcyjniej prezentowały się na rabacie.

Roślina radzi sobie dobrze bez nawożenia, jednak by kwitnienie było obfite, warto zasilić dzwonki na początku uprawy. Najlepszy będzie nawóz wieloskładnikowy, obornik lub kompost. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu oraz odchwaszczaniu.

Dzwonki irlandzkie rozmnaża się przez nasiona, które można wysiewać zarówno do doniczek, jak i wprost do gruntu. Wysiew nasion do gruntu i sadzenie rozsady możliwe jest dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków (czyli po 15. maja).

Dzwonki irlandzkie - zastosowanie

Główne zastosowanie dzwonków irlandzkich to bukieciarstwo. Stosuje się je we florystyce - jako kwiaty żywe i suszone. Goszczą także na rabatach jednorocznych oraz wieloletnich. Ze względu na swoją zieloną barwę stanowią idealne tło dla bardziej kolorowych roślin, np. lawendy czy lilii. Dzwonki irlandzkie dobrze nadają się do uprawy doniczkowej, mogą być ciekawą ozdobą balkonu czy tarasu.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie