Kasztanowiec czerwony 'Briotii'

Aesculus carnea 'Briotii'
Kasztanowiec czerwony Briotii
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka zobacz galerię

Kasztanowiec (kasztan) czerwony

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' to drzewo liściaste, podobne do kasztanowca pospolitego, ale o czerwonych kwiatach i mniejszym wzroście, uzyskane ze skrzyżowania kasztanowca pospolitego (Aesculus hippocastanum) z kasztanowcem krwistym (Aescuous pavia). Odmiana 'Brioti' dorasta do kilku metrów wysokości, ma gęstą koronę, początkowo kulistą, później jajowatego kształtu. Pień i konary są grube, pędy nie mają owłosienia, a pąki szczytowe są znacznie mniej lepkie, niż u kasztanowca pospolitego.
Liście złożone kasztanowca czerwonego 'Briotii' są zbudowane z 5-7 ciemnozielonych, błyszczących listków. Blaszki liściowe są mniejsze, pofalowane, piłkowane, sztywne, od spodu prawie nagie.
Kasztanowiec czerwony 'Briotii' kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Czerwone kwiaty są zebrane w wiechowate, wzniesione kwiatostany. Kwiaty wabia owady. Zawiązuje nieliczne owoce, które dojrzewają we wrześniu.

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, ale poradzi sobie także na glebach mniej urodzajnych. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Toleruje suszę i trudne warunki miejskie, jest wytrzymały na mróz.

Drzewo kasztanowiec

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' doskonale nadaje się do sadzenia w miastach, przy ulicach, na skwerach i w parkach. W ogrodach przydomowych najlepiej sadzić go pojedynczo (jako soliter).

Przeczytaj też: Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie owoców kasztanowca

 

Opracowanie: Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni