Brzoza papierowa - Betula papyrifera

2022-04-13 14:42

Brzoza papierowa pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce można ją spotkać w ogrodach przydomowych i parkach, uprawianą jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae).

Brzoza papierowa
Autor: www.gettyimages.com Brzoza papierowa

Spis treści

  1. Brzoza papierowa - opis
  2. Brzoza papierowa - warunki uprawy
  3. Brzoza papierowa - pielęgnacja
  4. Brzoza papierowa - zastosowanie

Brzoza papierowa - opis

Brzoza papierowa to drzewo liściaste o jajowatym lub szerokostożkowym pokroju korony. Pędy są sztywne i gęste, wznoszą się ku górze. Młode pędy są owłosione, jednak z czasem stają się nagie. Drzewo dorasta do około 20 m wysokości. Kora brzozy papierowej jest wyjątkowo ozdobna: ma kolor kremowobiały z lekko różowym zabarwieniem, dodatkowo łuszczy się dookoła pnia plastrami. Liście są dość duże, jajowate, ząbkowane. Na wierzchniej stronie blaszki liściowej występuje delikatne owłosienie, natomiast na spodniej stronie blaszki owłosienie jest tylko w kątach nerwów. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Okres kwitnienia brzozy papierowej przypada od marca do maja. Kwiaty zebrane są w kwiatostany zwane kotkami, mają zielonożółty kolor. Ciekawe odmiany brzozy papierowej:

  • ‘Commutata’ – odmiana o korze jasnej z poprzecznymi kreskami w kolorze różowobrązowym,
  • ‘Renci’ – odmiana o najjaśniejszej korze ze wszystkich odmian, osiąga do 12 m wysokości.

Brzoza papierowa - warunki uprawy

Brzoza papierowa lubi miejsca słoneczne i ciepłe, może też rosnąć w cieniu. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Jednak na podłożu piaszczystym i suchym poradzi sobie równie dobrze, może tylko osiągać mniejsze rozmiary. Jest odporna na mróz, ale młode okazy lepiej okrywać na zimę. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do sadzenia w parkach czy skwerach miejskich.

Brzoza papierowa - pielęgnacja

Brzoza papierowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas można wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Jeśli chodzi o cięcie, to korona sam bardzo ładnie się formuje, usuwamy tylko pędy uszkodzone i chore. Rozmnaża się najczęściej wegetatywnie przez sadzonkowanie.

Brzoza papierowa - zastosowanie

Brzoza papierowa jest to drzewo, które idealnie sprawdzi się w parkach, przy skwerach, a także w ogrodach przydomowych. Dobrze prezentuje się w szpalerze.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia III - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój szerokostożkowy
Barwa kwiatów żółtozielona
Pokrój jajowaty
Drzewa do małego ogrodu