Eustoma wielkokwiatowa

Eustoma grandiflorum
Eustoma wielkokwiatowa
fot: www.gettyimages.com zobacz galerię

Eustoma wielkokwiatowa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku - tam można spotkać ją w  naturze. Do Europy trafiła w XIX wieku. W Polsce znana jest jako roślina ozdobna doniczkowa i kwiat cięty. Należy do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Inna nazwa rośliny to teksański dzwonek, preriowa goryczka.

Eustoma wielkokwiatowa - opis

Eustoma wielkokwiatowa zaliczana jest do jednorocznych, a w swoim naturalnym środowisku do krótkowiecznych bylin. Ma wzniesiony, lekko rozgałęziony pokrój. Zwykle osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Na sinozielonych pędach osadzone są naprzeciwlegle jajowate lub lancetowate liście. Bardzo często liście obejmują łodygę.
Okres kwitnienia eustomy przypada od czerwca do sierpnia. Dzwonkowate kwiaty są główną ozdobą rośliny. Umieszczone są na długich szypułkach i zebrane w wiechowate kwiatostany, rozkwitają sukcesywnie, przez co okres kwitnienia się wydłuża. Kwiaty - w zależności od odmiany - mogą być pojedyncze lub pełne i mieć różne kolory: biały, różowy, fioletowy, żółty, czerwony, mogą też być dwukolorowe. Owocem eustomy są nagie torebki, które mają dwie klapy. Wewnątrz nich znajdują małe, kuliste nasiona.

Eustoma wielkokwiatowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Eustoma wielkokwiatowa lubi miejsca słoneczne, ciepłe, może rosnąć również w lekkim półcieniu. Roślina jest dość wymagająca, potrzebuje podłoża żyznego i przewiewnego - idealne będzie piaszczysto-gliniaste. Optymalna temperatura dla eustomy to 18-20 st. C. Roślina nie jest odporna na mróz. Wymaga regularnego podlewania, ale nie zalewania. Bardzo lubi nawożenie mineralne (nawozami dla roślin kwitnących), zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Jeśli chcemy, by eustoma ponownie zakwitła, wskazana jest co roku wymiana podłoża w doniczce lub dosypywanie świeżego. Choć przeważnie okazy uprawiane w Polsce po jednym sezonie się wyrzuca.
Eustomę rozmnaża się przez wysiew nasion (zimą i raczej w warunkach szklarniowych) oraz wegetatywnie przez podział.

Eustoma wielkokwiatowa - zastosowanie

Eustoma wielkokwiatowa to roślina do uprawy w pojemnikach. W okresie letnim można wystawiać ją na balkon lub taras, jednak już wczesną jesienią należy wstawiać ją do pomieszczenia. Można uprawiać ją w gruncie, jednak raczej w cieplejszych rejonach naszego kraju (rzadko praktykuje się taką uprawę). Eustoma jest bardzo popularną rośliną na kwiat cięty. Bardzo dobrze w dobrej kondycji wytrzymuje w wiązankach czy wazonach.

>> Przeczytaj też: Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze

Autor: Martyna Cieślińska