Awokado (smaczliwka wdzięczna) - Persea Americana

2022-04-13 14:56

Awokado jest to roślina pochodząca z Ameryki Północnej (z Meksyku). W Polsce uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Inna nazwa awokado to smaczliwka wdzięczna, a potoczna nazwa to gruszka miłości.

Spis treści

  1. Awokado - opis
  2. Awokado - warunki uprawy
  3. Awokado - pielęgnacja
  4. Awokado - zastosowanie

Awokado - opis

Awokado to drzewo o krzaczastym pokroju. W naturalnych warunkach osiąga do 25 m wysokości, jednak w uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 1-2 m. Pędy awokado z czasem stają się na tyle masywne, aby mogły utrzymać dużą masę liści oraz ciężkie owoce. Liście awokado są skórzaste, lancetowate, ułożone na pędzie skrętolegle lub naprzemianlegle.

W  uprawie doniczkowej, w bardzo ciepłej i wilgotnej szklarni, do zakwitnięcia smaczliwki wdzięcznej dochodzi po koło 3 latach od wykiełkowania nasienia. Awokado kwitnie najczęściej pod koniec zimy lub na początku wiosny. Kwiaty są niewielkie, żółtozielone, obupłciowe, zebrane na końcu pędów w wiechy. Niestety, awokado wymaga do zapylenia obcego pyłku. Jeżeli w pobliżu nie ma innego okazu, prawdopodobnie roślina nie wyda owocu. Jeśli jednak się uda, w miejscu kwiatów pojawią się zaliczane do pestkowców owoce o gruszkowatym kształcie z zieloną skórką.

Owoc awokado składa się z grubego zielonego egzokarpu, który otacza tłusty kremowozielony miąższ. Wewnątrz owocu znajduje się duże nasiono, otoczone brązową łupiną nasienną. Owoce dojrzewają na roślinie nawet do 8 miesięcy.

Odmian awokado jest bardzo dużo, obok najbardziej popularnej gruszkowatej odmiany ‘Yamagata’ na rynku często pojawia się odmiana ‘Hass’, której owoc jest bardziej kulisty, a skórka chropowata i zielonobrązowa.

Awokado - warunki uprawy

W uprawie awokado należy zapewnić roślinie przez cały rok temperaturę oscylującą wokół 22 st. C. Spadek temperatury poniżej 0 st. C jest równoznaczny ze śmiercią rośliny. Awokado wymaga dobrze nasłonecznionego, oświetlonego stanowiska. Lubi wilgotne podłoże, dlatego konieczne jest regularne podlewanie rośliny. To samo tyczy się wilgotności powietrza, dlatego roślina najlepiej czuje się w szklarni. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne.

Awokado - pielęgnacja

Awokado dość szybko rośnie, warto więc posadzić je od razu do dużej doniczki. W okresie kwitnienia, gdy potrzeby pokarmowe rośliny wzrastają, dobrze zasilać ją co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Zimą awokado przechodzi okres spoczynku - dobrze wtedy zmniejszyć częstotliwość podlewania i zaprzestać nawożenia. Jeżeli chcemy rozkrzewić nasz okaz, na wiosnę należy uszczykiwać szczytowe pędy. Ze względu na swój wzniesiony pokrój, kilkuletnie okazy wymagają podpór.

Awokado rozmnaża się przez nasiona, które dość łatwo kiełkują w warunkach domowych, a jeszcze lepiej w uprawie w szklarni.

Awokado - zastosowanie

Awokado w swoim naturalnym środowisku wyrasta na duże i rozłożyste drzewo. W naszym klimacie wykorzystuje się je wyłącznie jako atrakcyjną egzotyczną roślinę doniczkową o dekoracyjnych skórzastych liściach. Jadalny owoc awokado zawiera liczne makro- i mikroelementy, miedzy innymi witaminy A, B1, B2, K, H, PP, fosfor, wapń, potas, błonnik, kwasy organiczne. Do tego cechuje go niska zawartość węglowodanów, co jest korzystne w przypadku diety osób chorych na cukrzycę.Owoce awokado spożywane są zarówno w formie surowej, jak i przetworzonej.

Smaczliwka znalazła zastosowanie także w kosmetyce. Maseczki z miąższu awokado łagodzą podrażnienia skóry. Znane jest także działanie lecznicze awokado. Jego skórka ma działanie przeciwzapalne, a olej z pestek awokado łagodzi ból zębów i nawilża skórę oraz włosy.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 1 m - 2 m
Termin kwitnienia II - III
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów żółtozielona