Astrofytum (Czapka biskupa)

Astrophytum
Astrofytum (Czapka biskupa)
fot: www.gettyimages.com zobacz galerię

Astrofytum, znane jako czapka biskupa, to piękny kaktus pochodzący z północno- wschodniego Meksyku i Teksasu. W Polsce roślina jest mało znana, raczej można spotkać ją u kolekcjonerów lub w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae).

Astrofytum - opis

Astrofytum ma zdolność do gromadzenia wody w mięsistej łodydze, dzięki temu przez długi czas wytrzymuje bez wody. Osiąga rozmiary od 15 do 20 cm. Roślina ma kulisty, czasem walcowaty kształt z żebrami (od 4 do 6 żeber, najczęściej 5) w kolorze szarozielonym. Przypomina kształtem czapkę biskupa  - stąd wzięła się nazwa. Nietypowo jak dla kaktusa astrofytum nie ma cierni czy kolców, za to roślina pokryta jest drobnymi włoskami o kolorze białoszarym.
Okres kwitnienia astrofytum przypada na od lipca do sierpnia (czasem rozpoczyna kwitnienie w czerwcu). Kwiaty są średniej wielkości, promieniste, w kolorze żółtym, niestety są bardzo nietrwałe i na roślinie możemy je obserwować tylko kilka dni.

>> Przeczytaj też: Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu

Astrofytum - warunki uprawy i pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu astrofytum potrzebuje miejsca ciepłego i słonecznego, z dala od przeciągów. Podłoże powinno być lekkie, żyzne i raczej suche. Roślina nie lubi zalewania. W naszym klimacie uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa w pomieszczeniach lub szklarniach.
Starsze okazy dobrze zasilać nawozem raz do roku w okresie wiosennym. Roślinę podlewa się dopiero w momencie przeschnięcia podłoża. Zbyt częste podlewanie może szybko prowadzić do zamierania rośliny. Raz na kilka lat dobrze jest roślinę przesadzić do większej doniczki. Dość trudno rozmnaża się z nasion.

Astrofytum - zastosowanie

Astrofytum jest rośliną doniczkową, przeważnie uprawianą pojedynczo, jednak równie dobrze prezentuje się w towarzystwie z innymi gatunkami kaktusów.

Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie >>>

Autor: Martyna Cieślińska