Lilia Dawida - Lilium davidii

2020-07-16 15:48

Pochodzenie lilii Dawida nie do końca jest znane. Uznaje się, że jej korzenie pochodzą z zachodniej części Chin. W Polsce roślina jest znana i często sadzona w ogrodach ze względu na piękne kwiaty. Drugi człon nazwy pochodzi od misjonarza i botanika francuskiego pochodzenia, Armanda Dawida. Roślina należy do rodziny liliowatych (Liliaceae).

Lilia Dawida
Autor: www.gettyimages.com Lilia Dawida

Spis treści

  1. Lilia Dawida - opis
  2. Lilia Dawida - warunki uprawy
  3. Lilia Dawida - pielęgnacja
  4. Lilia Dawida - zastosowanie

Lilia Dawida - opis

Lilia Dawida to roślina cebulowa. Ma silnie wzniesiony, wyprostowany pokrój. Osiąga od 100 nawet do 150 cm wysokości. Pędy są dość sztywne. Liście w kolorze ciemnozielonym, lancetowate, wąskie, ułożone są skrętolegle na pędzie. Główną ozdobą rośliny są kwiaty. Pojawiają się one od czerwca do lipca, zazwyczaj mają do 10 cm średnicy, są w kolorze pomarańczowym lub czerwonopomarańczowym.

Lilia Dawida - warunki uprawy

Lilia Dawida nie jest trudna w uprawie, dlatego polecana jest do uprawy dla początkujących ogrodników. Lubi miejsca słoneczne, półcieniste i ciepłe. Im więcej słońca, tym więcej kwiatów pojawi się na roślinie. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Dużą zaletą lilii Dawida jest jej wytrzymałość na mróz. Nie jest też podatna na choroby oraz szkodniki.

>> Nie przegap: Szkodniki roślin cebulowych: niszczyk zjadliwy, poskrzypka liliowa i inne. Jak je zwalczać?

Lilia Dawida - pielęgnacja

Lilia Dawida nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Warto podczas upałów podlewać regularnie rabatę z lilią. Jeśli przez wiele lat uprawiamy lilię w jednym miejscu należy raz na jakiś czas wymienić podłoże, aby nie doszło do wyczerpania składników pokarmowych w glebie. Z racji tego, że pęd kwiatowy przeważnie jest okazały, roślina wymaga podpór, aby nie doszło do połamania pędu kwiatowego. Roślinę rozmnaża się przez podział cebul. Cebulki lilii Dawida sadzi się do gruntu jesienią, zdecydowanie głębiej niż inne gatunki lilii.

>> Przeczytaj też: Kiedy sadzić lilie. Sadzenie cebul lilii

Lilia Dawida - zastosowanie

W naturalnym środowisku lilia Dawida uprawiana była ze względu na jadalne bulwy. Roślina jest wyjątkowo ozdobna, dlatego warto posadzić ją w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Bardzo dobrze prezentuje się z innymi gatunkami lilii. Ponadto może być dobrym tłem dla innych niższych roślin.

Poznaj też inne lilie:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Wysokość 1 m - 1,5 m
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony