Krokus - Crocus - opis krokusa. Kiedy sadzić krokusy do gruntu i jak je uprawiać?

2024-04-10 16:44

Krokus to jeden z najwcześniej kwitnących wiosną roślin. Jego nazwa łacińska pochodzi od jego nazwy starogreckiej – krokos. Należą do wieloletnich roślin bulwiastych. Najpopularniejsze w uprawie są krokusy wielkokwiatowe. Czy szafran to krokus? Kiedy sadzić krokusy do gruntu?

Spis treści

  1. Opis krokusa - jak wygląda krokus?
  2. Kiedy kwitnie krokus?
  3. Krokusy - wymagania uprawowe
  4. Kiedy sadzić krokusy do gruntu?
  5. Najpopularniejsze odmiany krokusów
  6. Pędzenie krokusów w doniczkach

Opis krokusa - jak wygląda krokus?

Krokus (zwany również szafranem) należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae) i rośnie dziko w Europie na górskich łąkach, m.in. w Tatrach, Alpach i Pirenejach. Większość odmian krokusów ma barwę fioletową, chociaż można spotkać również krokusy białe, żółte lub wielobarwne. 

W Polsce na obszarze Tatr, Gorców i Beskidów występuje krokus spiski, który jest pod ochroną.

Kiedy kwitnie krokus?

Krokus zakwita w marcu – czasem wtedy, gdy jeszcze leży śnieg. Kwiaty i liście wyrastają wprost z niewielkich bulw przybyszowych, pokrytych charakterystycznymi siateczkowatymi łuskami. Wąskie liście rosną silnie dopiero po kwitnieniu. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę fioletową, niebieską, liliową, żółtą, białą, mogą być także dwubarwne (paskowane).

Krokusy - wymagania uprawowe

Krokusy wymagają gleby próchniczej, łatwo nagrzewającej się, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym (źle znoszą nadmiar wapnia). Na glebie lekkiej, piaszczysto-gliniastej i jałowej przyrosty bulw są niewielkie i rośliny mogą nie zakwitnąć. Krokus najlepiej rośnie na słonecznym bądź lekko ocienionym stanowisku.

Kiedy sadzić krokusy do gruntu?

Bulwy krokusów należy sadzić do gruntu we wrześniu i na początku października. Głębokość sadzenia zależy od wielkości bulw: małe sadzimy na 5–6 cm, duże na około 8 cm. Odstęp między bulwami powinien wynosić 10–15 cm.

Bulwy krokusów są jednoroczne – w miejsce bulwy matecznej powstają liczne bulwy potomne. Wykopuje się je co 3–4 lata, najczęściej na początku lub w połowie VI (należy poczekać, aż liście zaczną zasychać). Po wykopaniu należy je przesuszyć w temperaturze 20–25 st. C, następnie oczyścić i oddzielić bulwy przybyszowe. Do momentu sadzenia oczyszczone bulwy przechowuje się w przewiewnym miejscu zapewniając 17–20 st. C.

Krokusy w ogrodzie najładniej wyglądają sadzone w grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Rosnąc na tym samym miejscu kilka lat tworzą gęste kępy. Sadzi się je pod drzewami i krzewami, na brzegach rabat oraz w ogrodach skalnych. Można je także sadzić na trawnikach, pamiętając jednak o tym, aby wówczas nie kosić nisko, bo wtedy jednocześnie ścina się liście krokusów.

Jest to niekorzystne, ponieważ liście rosnąc intensywnie po kwitnieniu przyczyniają się do dobrego przyrostu bulw i obfitego kwitnienia w kolejnych latach. Dobrze nadają się za to do sadzenia na trawnikach uprawiane mniej intensywnie, które są koszone rzadziej i w późniejszych terminach. Krokusy można również sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Nawożenie krokusów rozpoczyna się 2–3 tygodnie po posadzeniu bulw, najlepiej mieszanką nawozową z przewagą fosforu i potasu. Wiosną nawozimy 2 razy (stosując jedynie azot): pierwszy raz zaraz po pojawieniu się roślin, drugi – tuż po przekwitnięciu. Po nawożeniu rośliny trzeba obficie podlać (chyba że zapowiadane są opady deszczu).

Najpopularniejsze odmiany krokusów

Do najciekawszych odmian krokusów wielkokwiatowych należą:

  • jasnoniebieski ‘Remembrance’,
  • ciemnoniebieski ‘Flower Record’,
  • niebieski ‘Grand Maitre’,
  • jasnożółte: ‘Cream Beauty’, ‘Dorothy’,
  • żółte ‘Grand Yellow’, ‘Golden Yellow’, ‘Yellow Giant’,
  • biała ‘Jeanne d’Arc’,
  • paskowane ‘King of Striped’, ‘Pickwick’, ‘Striped Beauty’
  • żółto-brązowy ‘Zwanenburg Bronze’

Pędzenie krokusów w doniczkach

Niektóre odmiany krokusów (m.in. ‘Flower Record’, ‘Jeanne d’Arc’, ‘Pickwick’) nadają się do pędzenia, czyli do otrzymania kwitnących roślin znacznie wcześniej niż w naturze. Do tego celu należy wybrać duże, zdrowe bulwy, posadzić je w październiku do płaskich doniczek i podlać.

Tak posadzone należy przechować około 10 tygodni w zacienionym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi poniżej 9 st. C. Cały czas utrzymuje się stałą wilgotność podłoża. Od końca stycznia można je przenieść do pomieszczenia o temperaturze 15–17°C.

W zaciemnieniu trzyma się je do chwili, gdy pąki kwiatowe zaczną się wybarwiać. Za wcześnie przeniesione do pomieszczenia oświetlonego rośliny wytworzą wyłącznie liście.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Cebulowe
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Wysokość do 15 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów brązowa
Barwa kwiatów wielobarwna
Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy