Dzwonek gargański

Campanula garganica
Dzwonek gargański
fot: www.gettyimages.com zobacz galerię

Dzwonek gargański pochodzi z południowej części Europy. W Polsce jest znany i chętnie sadzony w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Dzwonek gargański - opis

Dzwonek gargański ma dywanowy, zwarty i lekko wzniesiony pokrój. Z czasem roślina tworzy kobierce. Osiąga około 10 cm wysokości. Pędy są dość delikatne, na nich osadzone są liście odzimkowe o kształcie nerkowatym oraz liście łodygowe, które są sercowate i lekko owłosione. Okres kwitnienia dzwonka gargańskiego przypada od maja do czerwca.  Kwiaty pojawiają się w kątach liści po kilka. Mają one płaskodzwonkowy kształt, są fioletowe lub jasnoniebieskie.

>> Przeczytaj też: Dzwonki – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonek gargański - warunki uprawy i pielęgnacja

Dzwonek gargański najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Podłoże powinno być żyzne, lekko przepuszczalne. Dobrze jest glebę rozluźnić niewielką ilością piasku. Roślina nie toleruje miejsc podmokłych, takie warunki szybko prowadzą do chorób grzybowych, a w konsekwencji nawet do zamierania okazów. Dużym plusem jest fakt, że roślina jest w pełni mrozoodporna.

Dzwonek gargański nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina nie potrzebuje okrywania na zimę. Podłoże warto jest wzmocnić niewielką ilością piasku lub drobnego żwiru aby było zdrenowane i przewiewne. Dzwonek rozmnaża się przez podział rośliny lub przez wysiew nasion.

Dzwonek gargański - zastosowanie

Dzwonek gargański sprawdzi się na skalnikach, murkach czy jako uzupełnienie rabat bylinowych lub jednorocznych. Roślina może być również uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.