Cząber ogrodowy - Satureja hortensis

2022-03-22 13:41

Cząber ogrodowy, znany także jako cząberek, pieprzyk, fasolowe ziele, dzięcielina, to roślina jednoroczna, należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Cząber ogrodowy
Autor: photos.com Cząber ogrodowy

Spis treści

  1. Cząber ogrodowy opis
  2. Cząber uprawa
  3. Cząber właściwości lecznicze i zastosowanie
  4. Cząber przyprawa

W stanie dzikim cząber rośnie w południowo-wschodniej Europie i w Turcji. Jako roślina przyprawowa i lecznicza (surowcem jest ziele cząbru – Herba Satureja) jest uprawiany w wielu krajach świata.

Cząber ogrodowy opis

Cząber ogrodowy dorasta do 25–40 cm wysokości. Ma silnie rozgałęziony pęd główny i gęsto ulistnione pędy boczne. Liście są lancetowate, całobrzegie, wąskie. W kątach liści wyrastają liczne krótkopędy. Cząber ogrodowy kwitnie w lipcu i sierpniu. Jego kwiaty są liliowe, różowe bądź białe.

Do uprawy cząbru należy wybrać miejsce słoneczne (konieczne do prawidłowego wzrostu) i osłonięte od wiatru. Cząber nie jest wymagający w stosunku do gleby – dobrze rośnie w każdej ziemi. Nie wymaga nawożenia.

Cząber uprawa

Cząber ogrodowy wysiewa się bezpośrednio do gruntu w kwietniu. Nasiona przykrywa się jedynie cienką warstwą ziemi (do kiełkowania potrzebują światła). Cząber bardzo dobrze znosi suszę, dlatego podlewać go należy umiarkowanie. Konieczne jest usuwanie chwastów z grządki, na której rośnie cząber. Cząber można także uprawiać w doniczce.

Cząber ogrodowy zbiera się w czasie kwitnienia (wtedy zawiera najwięcej olejku eterycznego), ścinając całą część nadziemną rośliny lub same wierzchołki pędów. Ścięte pędy suszy się zawieszone w pęczkach powiązanych sznurkiem bądź rozłożone cienką warstwą w przewiewnym miejscu. Wysuszony cząber najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych pojemnikach.

Cząber właściwości lecznicze i zastosowanie

Ziele cząbru zawiera przede wszystkim olejek eteryczny, w którego skład wchodzą: karwakrol, p-cymen, alfa- i beta-pinen, borneol, terpineol, kariofylen i linalol. Oprócz olejku ziele cząbru zawiera garbniki, żywice, flawonoidy, witaminę C, śluzy, sole mineralne.Cząber wykazuje właściwości przeciwbakeryjne, przeciwgrzybowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i antyoksydacyjne. Powstrzymuje nadmierną fermentację w jelitach oraz wzdęcia, poprawia trawienie, działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo.

Cząber przyprawa

Cząber charakteryzuje się ostrawym smakiem. Jest znakomitą przyprawą do potraw ciężkostrawnych, na przykład dań z roślin strączkowych (grochu, fasoli, bobu), do dań z ziemniaków, jaj. Często jest dodawany do zup oraz do marynat.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Wysokość 25 cm - 40 cm
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Barwa kwiatów liliowa
Zioła w domu i na balkonie