Porzeczka czarna 'Titania'

Ribes nigrum `Titania`
Porzeczka czarna Titania
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska zobacz galerię

Porzeczka czarna 'Titania' to szwedzka odmiana porzeczki czarnej, charakteryzująca się bardzo dużą mrozoodpornością. Porzeczka czarna 'Titania' polecana jest do uprawy w sadach towarowych oraz w ogrodach przydomowych (formy pienne). Krzewy tej odmiany porzeczki czarnej rosną bardzo silnie (do 2 m wysokości), mają sztywny i wzniesiony pokrój, z wiekiem bardziej kulisty. Pędy często zwieszają się pod ciężarem owoców.

Czarna porzeczka

Porzeczka czarna 'Titania' jest odporna na mróz oraz na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale średnio odporna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Pędy tej odmiany porzeczki czarnej bywają atakowane przez szkodnika – wielkopąkowca porzeczkowego.
Porzeczka czarna 'Titania' kwitnie późno, co chroni kwiaty przed przymrozkami. Plonuje obficie, średnio wcześnie. Owoce dojrzewają równomiernie pod koniec lipca, rzadko opadają. Są średnie lub duże, jędrne, zebrane w średnie grona. Smak owoców jest słodko-kwaśny, łagodny. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na soki i dżemy.

>>Przeczytaj też: Krzewy owocowe: letnie cięcie porzeczek

Porzeczka czarna 'Titania' lubi słoneczne stanowiska osłonięte od silnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, spulchniona o odczynie lekko kwaśnym. Krzewy sadzimy na jesieni w rzędach w odstępach 2-2,5 m.

>>Przeczytaj też o rozmnażaniu porzeczek

Porzeczka czarna odmiany

Poznaj też inne odmiany porzeczek:

 

 

 


Autor: Paweł Romanowski