Trzmielina pospolita - Euonymus europaeus - jak wygląda? czy jest trująca?

2024-04-16 17:26

Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus) to krzew liściasty z rodziny dławiszowatych (Celastraceae), pospolicie występujący w całej Polsce. Jej największą ozdobą są barwne owoce, ale równie atrakcyjne są przebarwiające się jesienią liście.

Spis treści

  1. Jak wygląda trzmielina pospolita?
  2. Czy trzmielina pospolita jest trująca?
  3. Czy trzmielina pospolita może rosnąć w cieniu?
  4. Trzmielina pospolita - pielęgnacja
  5. Trzmielina pospolita - rozmnażanie
  6. Trzmielina pospolita - zastosowanie

Jak wygląda trzmielina pospolita?

Trzmielina pospolita dorasta do 2–4 m wysokości. Tworzy dość luźną koronę. Ma zielone, sztywne pędy, pokryte cienkimi listwami korkowymi. Liście są eliptyczne, zaostrzone, mają 3–8 cm długości. Jesienią przebarwiają się na czerwono.

Trzmielina pospolita kwitnie w maju. Jasnozielone kwiaty są drobne i niepozorne, zebrane po 3–7 na szczytach pędów w baldachogrona. We wrześniu–październiku z kwiatów powstają bardzo dekoracyjne, oryginalne różowo-karminowe owoce – torebki, zbudowane z czterech komór, które po jakimś czasie pękają ukazując nasiona w pomarańczowych osnówkach. Owoce utrzymują się na krzewie długo po opadnięciu liści – czasem nawet do późnej zimy.

Czy trzmielina pospolita jest trująca?

Uwaga! Wszystkie części trzmieliny pospolitej są silnie trujące – najbardziej niebezpieczne są owoce (za dawkę śmiertelną dla dorosłego człowieka uważa się 35 owoców)!

Czy trzmielina pospolita może rosnąć w cieniu?

Krzew wymaga gleb żyznych i próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Równie dobrze jak na stanowisku słonecznym radzi sobie w półcieniu, a nawet w miejscach mocno zacienionych, choć tylko te egzemplarze, które rosną w słońcu będą obficie owocować. Roślina jest odporna na mróz.

Trzmielina pospolita - pielęgnacja

Trzmielinę pospolitą najlepiej sadzić jesienią, choć można także wiosną (pamiętając o regularnym podlewaniu nowo posadzonych krzewów). Przed sadzeniem dobrze wymieszać podłoże z przefermentowanym kompostem. Krzewy należy sadzić na taką samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce.

Aby pobudzić roślinę do krzewienia, warto raz na kilka lat - wiosną - silnie ją przyciąć, usuwając najstarsze pędy i prześwietlając krzew. Trzmielinę przycina się też, by ograniczyć jej wzrost, szczególnie wtedy, gdy jest posadzona w pobliżu innych roślin (z czasem może je zasłaniać). Po silnym cięciu warto roślinę zasilić wieloskładnikowym nawozem. Raz na dwa lata warto rozłożyć pod roślinami obornik.

Trzmielina pospolita - rozmnażanie

Trzmielinę europejską rozmnaża się przez nasiona, które zbiera się późną jesienią i poddaje zabiegowi stratyfikacji przez kilka miesięcy, a wiosną wysiewa wprost do gruntu. Roślinę można też rozmnażać latem przez sadzonki półzdrewniałe i jesienią przez sadzonki zdrewniałe.

Trzmielina pospolita - zastosowanie

Ze względu na to, że roślina dobrze znosi cięcie, można z niej tworzyć formowane żywopłoty. Można ją sadzić w ogrodzie w grupach bądź pojedynczo.

Poznaj inne trzmieliny:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 2 m - 4 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Termin kwitnienia V
Barwa kwiatów jasnozielona
Jak sadzić drzewa i krzewy

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska