Róża dzika - Rosa canina = Rosa corymbifera = Rosa dumetorum

2022-04-13 12:48

Róża dzika (Rosa canina), zwana również różą psią lub szypszyną, to  krzew z rodziny różowatych (Rosaceae).

Spis treści

  1. Dzika róża krzew
  2. Róża dzika kwiat i owoc
  3. Zastosowanie dzikiej róży

W naturze występuje pospolicie prawie w całej Europie (oprócz terenów wysokogórskich), w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze i w Azji. Jako gatunek zawleczony rośnie również w Australii i na terenach Nowej Zelandii. W naturze róża dzika tworzy mieszańce z różą czerwonawą, różą gęstokolczastą, różą francuską i różą Jundziłła. W szkółkarstwie Rosa canina jest używana jako podkładka dla róż szlachetnych.

Dzika róża krzew

Róża dzika to gatunek również krajowy, występujący pospolicie na całym terytorium Polski, gdzie najczęściej porasta obrzeża lasów, miedz i dróg, obecny powszechnie również w zaroślach i zadrzewieniach śródpolnych.Róża dzika jest gatunkiem bardzo zmiennym, ale najpowszechniej tworzy wzniesione, dość gęste, silnie rosnące krzewy, dorastające do około 3m wysokości, złożone z grubych, łukowato wygiętych, zielonych lub czerwonawych pędów, pokrytych  hakowatymi, dużymi kolcami i soczyście zielonymi, matowymi lub lekko błyszczącymi liśćmi, złożonymi z 5-7 jajowato-eliptycznych, ostro ząbkowanych listków, o ostro, pojedynczo lub podwójnie piłkowanych brzegach.

Róża dzika kwiat i owoc

Róża dzika zakwita pod koniec maja i kwitnie do czerwca na dwuletnich pędach. Pachnące lekko, białe lub różowe kwiaty są pojedyncze, pięciopłatkowe, średniej wielkości, osadzone pojedynczo lub po kilka w kwiatostanie. Po przekwitnięciu, działki kielicha są przeważnie odgięte w dół i dość szybko opadają. Dość duże (2-3 cm), jajowate  owoce szupinkowe są wydłużone, o barwie od pomarańczowej do czerwonej. Owoce są surowcem zielarskim, wykorzystywanym do wyrobu wina, herbat i przetworów. Do wyrobu win i przetworów, owoce zbiera się po przymrozkach, kiedy staja się miękkie i łatwo oddają sok (choć maja wówczas niższą zawartość witaminy C). Do wyrobu herbat owoce zbiera się i suszy po dojrzeniu, ale zanim zmiękną. Zarówno owoce, jak i płatki wykorzystuje się również do wyrobu konfitur. Z nasion wytwarzany jest olej. Oprócz cennych garbników, karotenoidów, kwasów organicznych, olejków eterycznych, cukrów i pektyn, owoce są niezwykle bogate w witaminę C (zawierają jej 10 razy więcej niż owoce porzeczki czarnej). Są one stosowane jako lek wzmacniający, a pomocniczo w schorzeniach wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.

Krzewy róży dzikiej są bardzo odporne na mróz. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Są dość odporne na suszę i rosną na praktycznie każdej glebie (choć najlepsze jest dla nich podłoże przepuszczalne).

Zastosowanie dzikiej róży

Róża dzika doskonale sprawdza się jako krzew ozdobny w dużych ogrodach i parkach, zarówno w zestawieniach z innymi krzewami, jak i w monokulturach. Szczególnie polecana jest na naturalistyczne żywopłoty. Jej pędy z owocami są również stosowane w bukieciarstwie, jako dodatek do kompozycji florystycznych.

Poznaj też różę damasceńską

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój przewisający