Kalina koralowa - Viburnum opulus

2022-03-25 13:39

Kalina koralowa rośnie w naturze w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest znana i uprawiana jako krzew ozdobny (z pominięciem okolic Tatr). Należy do rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae).

Kalina koralowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Kalina koralowa

Spis treści

  1. Kalina koralowa - opis
  2. Kalina koralowa - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Kalina koralowa - zastosowanie

Kalina koralowa - opis

Kalina koralowa jest krzewem liściastym o wzniesionym, luźnym, krzaczastym pokroju. Dorasta do 2-4 m wysokości. Młode pędy są kruche, delikatnie owłosione, czerwonobrązowe, kora szara z widocznymi przetchlinkami lekko spękana. Liście dość duże, naprzeciwległe. Blaszka liściowa szerokojajowata, tępo klapowana, ciemnozielona, spodnia strona jaśniejsza, z delikatnym owłosieniem. Z czasem liście przebarwiają się na piękny purpurowy kolor. Okres kwitnienia kaliny koralowej najczęściej przypada na maj-czerwiec. Białe kwiaty zebrane są w wyjątkowo piękne, kuliste baldachogrona osadzone na szczytach pędów. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady. Latem na kalinie koralowej pojawią się owoce - szkarłatnoczerwone, lśniące pestkowce osadzone na szypułkach. Wewnątrz nich znajduje się pestka czerwonego koloru.

Kalina koralowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Kalina koralowa sprawdzi się zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Podłoże powinno być żyzne, świeże, dość wilgotne. Krzew poradzi sobie również na glebie piaszczystej. Kalina koralowa jest odporna na mróz i szkodliwe warunki miejskie. Niestety, często jest atakowana przez mszyce, które powodują zwijanie się blaszki liściowej.

Roślina nie lubi przycinania, ponieważ pozbawiamy ją wtedy pąków kwiatowych. Jednak raz na 4-5 lat warto ją prześwietlić. Raz na jakiś czas wskazane jest zasilanie obornikiem lub kompostem. Podczas suszy kalinę bezwzględnie należy podlewać. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki zielne lub zdrewniałe, a także przez szczepienie, odkłady. Można też rozmnażać przez wysiew nasion.

Kalina koralowa - zastosowanie

Kalina koralowa to gatunek bardzo chętnie wykorzystywana zarówno w przydomowych ogrodach, jak i zieleni miejskiej. Dodaje nasadzeniom lekkości i naturalności. Pięknie przebarwiające liście i kuliste kwiatostany są wyjątkowo atrakcyjne, dlatego roślinę warto eksponować w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Kalina koralowa idealnie nadaje się na żywopłoty. Równie dobrze wygląda sadzona w grupie, jak i pojedynczo na przystrzyżonym trawniku (jako soliter).

Poznaj inne gatunki kaliny:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty