Irga pozioma - Cotoneaster horizontalis

2022-03-25 13:49

Irga pozioma należy do rodziny różowatych Rosaceae. Pochodzi z górzystych terenów w Azji. W Chinach jest powszechnie znana i uprawiana. W Polsce irga pozioma nie występuje w stanie dzikim, znana jest jako ozdobna roślina uprawna.

Irga pozioma
Autor: GettyImages Irga pozioma

Spis treści

  1. Irga pozioma - opis
  2. Ciekawe odmiany irgi poziomej
  3. Irga - uprawa i pielęgnacja
  4. Irga płożąca - zastosowanie

Irga pozioma - opis

Irga pozioma to niski krzew o pokroju płożącym. Osiąga 50-100 cm wysokości oraz 1,5 m szerokości. Ma rozłożysty, płożący pokrój, pędy rosną prawie poziomo i charakterystycznie się rozgałęziają (podobnie jak szkielet ryby). Krzew tworzy kilka głównych sztywnych gałęzi, od których regularnie odchodzą płasko ułożone pędy brązowego koloru. Liście irgi poziomej są niewielkie, ciemnozielone, błyszczące, owalne. Jest ich bardzo dużo na roślinie. Jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo.

Irga pozioma kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są drobne, ale liczne, białe lub biało-różowe, zebrane po 1-2 kielichy w kwiatostanie. Kielichy posiadają lekkie owłosienie na zewnątrz oraz 10-15 pręcików w kwiecie. W wrześniu-październiku na krzewie pojawiają się małe, pomarańczowoczerwone, błyszczące owoce, które utrzymują się na roślinie na zimę. Irga pozioma jest roślina silnie miododajną.

Ciekawe odmiany irgi poziomej

Ciekawe odmiany:

  • ‘Perpusilla’ - odmiana o bardzo niskim wzroście,
  • ’Variegatus' - o liściach z jasną obwódką

Irga - uprawa i pielęgnacja

Krzew irgi poziomej nie jest wymagający. Bardzo lubi podłoże piaszczyste lub gliniaste, o średniej zawartości próchnicy i średnio wilgotne. Jednak poradzi sobie w każdej glebie. Sprzyja mu miejsce słoneczne i półcieniste. Źle wpływa na niego ciężka wilgotna gleba oraz długa susza.Irga pozioma jest mrozoodporna. Dobrze znosi zimę pod okrywą śnieżną, jednak bez okrywy może przemarzać. Ważne aby w takim przypadku okryć roślinę (na przykład agrowłókniną). Krzew nie wymaga cięcia, jednak szybko się rozrasta i aby utrzymać ją w jednym miejscu, dobrze zadbać o przycinanie. Idealny czas na cięcie to wiosna. Należy wtedy skrócić pędy o około 20 cm.

Roślina jest odporna na szkodniki i choroby. Usuwajmy wokół niej chwasty, gdyż może to zaburzać wzrost krzewu. Nawożenie organiczne kompostem odżywi roślinę. Irgę można rozmnażać z nasion oraz przez sadzonki zdrewniałe wiosną, a także przez odkłady na jesień.

Irga płożąca - zastosowanie

Irga pozioma należy do najbardziej dekoracyjnych krzewów. Dzięki licznym kwiatom oraz liściom, które pozostają ozdobne także jesienią, gdy pięknie się przebarwiają, a do tego długo utrzymują na krzewie, zdobi ogród przez cały rok. Roślina polecana na skalniaki i rabaty oraz do obsadzania murków oraz skarp. Znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa - bardzo dobrze zakrywając mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie (na przykład nieestetyczne murki). Nie może jej zabraknąć w aranżacjach w stylu japońskim. Nadaje się do pielęgnowania w pojemnikach.

Poznaj inne gatunki irgi:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 50 cm - 70 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący
Cięcie drzew i krzewów owocowych