Bukszpan wieczniezielony - Buxus sempervirens

2022-07-28 19:44

Bukszpan wieczniezielony jest zimozielonym, wolno rosnącym krzewem, o owalnym, zwartym pokroju. Należy do rodziny bukszpanowatych Buxaceae. Ma jajowate, małe, błyszczące, skórzaste, ciemnozielone lub żółte (w zależności od odmiany) liście. Bukszpan zimozielony dorasta do 4 m wysokości.

Bukszpan wieczniezielony
Autor: Gettyimages Bukszpan wieczniezielony

Spis treści:

Bukszpan wieczniezielony – kwitnienie

Od kwietnia do maja na bukszpanie pojawiają się niepozorne, żółtawobiałe, miododajne kwiaty skupione w krótkich i gęstych gronach. Owoce bukszpanu to małe rogate torebki z niedużymi, czarnymi nasionami.

Bukszpan w ogrodzie

Bukszpan wieczniezielony jest bardzo często sadzony w ogrodach, parkach i zieleńcach. Wiecznie zielony krzew znakomicie nadaje się na strzyżone żywopłoty i obwódki. Doskonale znosi cięcie i można go formować w różne kształty. Można go także uprawiać w pojemnikach, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia przed mrozem.

Bukszpan wieczniezielony – pielęgnacja

Bukszpan sempervirens dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym (ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca) jak i zacienionym. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne. Należy go podlewać regularnie, ale niezbyt obficie, nie zapominając o nawadnianiu także zimą oraz wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby.

Bukszpan zimozielony – ziemia

Bukszpan jest tolerancyjny w stosunku do gleby, ale lepiej rośnie w zasobnej w próchnicę, przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bukszpan zimozielony w bardzo mroźne, bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego warto osłonić go agrowłókniną.

Jak rozmnażać bukszpan?

Bukszpan wieczniezielony rozmnaża się przez sadzonki pędowe – niezdrewniałe fragmenty pędów 10 cm długości ścina się w sierpniu i ukorzenia w skrzynkach wypełnionych mieszaniną piasku i torfu. Zimą przechowuje się je w chłodnej, ale widnej piwnicy, a wiosną – w kwietniu bądź w maju – ukorzenione młode rośliny przesadza do gruntu. Uwaga! Bukszpan należy do roślin trujących – zawiera szkodliwe alkaloidy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Wysokość 2 m - 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój owalny
Cięcie bukszpanu: kiedy i jak ciąć bukszpany