Barbula klandońska - Caryopteris x clandonesis

2021-11-30 13:59

Barbula klandońska pochodzi z Azji Wschodniej.  Powstała z połączenia barbuli szarej oraz barbuli macedońskiej. W Polsce roślina mało znana, ale można ją spotkać w ogrodach u koneserów ciekawych i nietypowych gatunków. Należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae).

Spis treści

  1. Barbula klandońska - opis
  2. Barbula klandońska - warunki uprawy
  3. Barbula klandońska - pielęgnacja
  4. Barbula klandońska - zastosowanie

Barbula klandońska - opis

Barbula klandońska to wieloletni krzew o wzniesionym, kępiastym, kulistym pokroju. Osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Liście są pachnące, matowe, w zielonym kolorze, mają wydłużony, lancetowaty kształt. Okres kwitnienia barbuli przypada dość późno, bo dopiero w sierpniu. Niewielkie, niebieskie lub niebiesko-fioletowe kwiaty przyjemnie pachną. Są zebrane w dekoracyjne kwiatostany wyrastające na szczytach pędów i w kątach liści. Pręciki kwiatowe wyrastają poza płatki, co jest ciekawym zjawiskiem.

Do ciekawych odmian barbuli klandońskiej należą:

  • ‘Kewblue’ – odmiana o intensywnie niebieskich kwiatach (najbardziej niebieskich ze wszystkich odmian barbuli).
  • ‘Longwood Blue’ – odmiana dorastająca do 70 cm wysokości, o szafirowych kwiatach, które pojawiają się na przełomie września i października.

Barbula klandońska - warunki uprawy

Barbula klandońska dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od przeciągów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, najlepiej lekko wapienne. Zbyt próchnicze podłoże powoduje słabe kwitnienie, ale za to spory wzrost całego krzewu. Barbula jest wrażliwa zarówno na długotrwałe zalewanie, jak i suszę. Ważne jest umiejętne, umiarkowane podlewanie krzewu. Barbula może przemarzać w naszym klimacie.

Barbula klandońska - pielęgnacja

Barbula klandońska na zimę wymaga okrywania (kopczykowania) podstawy krzewu warstwą kompostu lub liści. Wiosną całość możemy wymieszać z podłożem i dzięki temu odżywimy glebę. Barbula kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego termin przycinania powinien wypadać zaraz po odgarnięciu kopczyków - roślinę przycinamy nisko, zazwyczaj na 1-2 oczka nad ziemią. W sezonie należy zadbać o umiarkowane podlewanie oraz odchwaszczanie rośliny. Barbula rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe pozyskiwane późnym latem lub sadzonki zielne pozyskiwane w czerwcu.

Barbula klandońska - zastosowanie

Barbula klandońska nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Idealnie sprawdza się na rabacie skalnej, a także w sąsiedztwie okna czy nieatrakcyjnych murków. Niebieski kolor kwiatów podnosi atrakcyjność, roślina doskonale prezentuje się na  tle kontrastującej czerwieni czy różu. Można ją uprawiać również w dużych donicach - będzie piękną ozdobą balkonu lub tarasu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 60 cm - 1 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia VIII