Azalia wielkokwiatowa 'Persil'

Rhododendron 'Persil'
Azalia wielkokwiatowa Persil
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska zobacz galerię

Azalia wielkokwiatowa, odmiana 'Persil' uprawiana jest ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o śnieżnobiałym odcieniu, z żółtą plamką na górnym płatku, zebrane w niemalże kuliste kwiatostany. Krzew zakwita bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Ma luźny, nieregularny pokrój i charakteryzuje się dość powolnym wzrostem. Po 15 latach osiąga około 1,5 m wysokości i podobną średnicę. Dekoracyjny również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną , o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Roślina dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 5B.

Azalia wielkokwiatowa doskonale nadaje się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach. Odmian ta szczególnie pięknie komponuje się z roślinami o intensywnie zielonej barwie, na tle której doskonale uwidacznia się jej śnieżna biel kwiatów.

 

Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska