Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke'

Rhododendron 'Klondyke'
Azalia wielkokwiatowa Klondyke
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska zobacz galerię

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' została wyhodowana i wprowadzona na rynek w 1947 r., w Knapp Hill-Exbury w Wielkiej Brytanii, przez Rothschilda. Uprawiana jest ze względu na piękne, pojedyncze kwiaty o intensywnie złotożółtym odcieniu (w pąkach pomarańczowoczerwone). Krzew zakwita bardzo obficie na przełomie maja i czerwca. Ma szeroki, wyprostowany pokrój i dorasta do 1,5 m wysokości. Dekoracyjny jest również jesienią, ponieważ liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono.

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' - warunki uprawy

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną, o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku słonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Azalia wielkokwiatowa 'Klondyke' jest dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 5B.

Azalie te doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

>>Przeczytaj też: AZALIE UPRAWA. Nawożenie azalii

 

Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska