Azalia wielkokwiatowa 'Irene Koster'

Rhododendron 'Irene Koster'
Azalia wielkokwiatowa Irene Koster
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska zobacz galerię

Azalia wielkokwiatowa odmiana 'Irene Koster' została wyhodowana i wprowadzona na rynek  w Boskoop,  w Holandii przez Koster & Co. Uprawiana ze względu na piękne, pachnące pojedyncze kwiaty, w kształcie trąbek, o delikatnym różowym odcieniu, z żółtą plamką wewnątrz górnego płatka i niemalże kulistym, niezwykle dekoracyjnym kwiatostanom. Krzew zakwita bardzo obficie w maju. Ma zwarty, gęsty pokrój i dorasta po 15 latach do okolo 1,4 m wysokości i 1,6 m szerokości.

Azalia wielkokwiatowa preferuje glebę przeciętną ogrodową, umiarkowanie wilgotną , o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5,5), który sprawia, że wszystkie składniki pokarmowe są prawidłowo pobierane przez korzenie roślin. Azalie niechętnie rosną na glebach gliniastych, ilastych i wapiennych. Do ich uprawy zdecydowanie łatwiej przystosować podłoża lżejsze i próchniczne. Rośliny te najlepiej rosną w półcieniu. Wprawdzie w cienistych zakątkach ogrodu będą rosły doskonale, jednak brak słońca może niekorzystnie odbić się na intensywności kwitnienia. Z kolei na stanowisku slonecznym będą bardzo intensywnie kwitnąć, ale latem mogą cierpieć z powodu niedostatku wody.

Roślina dość odporna na mróz. Strefa mrozoodporności - 6A.

Krzewy te doskonale nadają się do nawet niewielkich ogrodów przydomowych, parków, ogrodów wrzosowiskowych, nasadzeń w grupach.

 

Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska