Nemezja rozłożysta

Nemesia fruticans
Nemezja rozłożysta
fot: www.gettyimages.com zobacz galerię

Nemezja rozłożysta swoje korzenie ma w Ameryce Południowej oraz w Afryce - tam można spotkać ją w naturze. W Polsce jest uprawiana w ogrodach, na balkonach oraz tarasach. Należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae).

Nemezja rozłożysta - opis

Nemezja rozłożysta to roślina jednoroczna o rozłożystym i delikatnie wzniesionym pokroju. Osiąga od 20 do maksymalnie 30 cm wysokości. Ma delikatne pędy i drobne, zielone liście. Główna ozdobą rośliny są kwiaty. Okres kwitnienia nemezji rozłożystej przypada od wiosny aż do jesieni, zazwyczaj od kwietnia do września (wszystko zależy od warunków pogodowych w danym roku). Zebrane w luźne grona kwiaty są dwuwargowe: górna warga jest mniejsza od dolnej. Kolory kwiatów bywają przeróżne: białe, niebieskie, żółte, pomarańczowe, fioletowe, czerwone, także dwu- i trójbarwne. Roślina kwitnie obficie w okresie wiosenno-letnim jest niezwykle atrakcyjna.

>>> Przeczytaj też: Nemezja - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie nemezji

Nemezja rozłożysta - warunki uprawy i pielęgnacja

Stanowisko do uprawy nemezji rozłożystej powinno być słoneczne i ciepłe. Uprawa uda się także w miejscu półcienistym. Gleba najlepiej aby była umiarkowanie żyzna, przepuszczalna, dość wilgotna. Odczyn podłoża powinien oscylować w granicy obojętnego do lekko zasadowego.
Uszczykiwanie wierzchołków pędów sprzyja rozkrzewianiu się rośliny. W uprawie pojemnikowej konieczne jest zastosowanie solidnej warstwy drenażu. Nemezję należy regularnie podlewać, tak aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Korzystanie na roślinę wpływa nawożenie mineralne wieloskładnikowe. Po przekwitnięciu warto roślinę przyciąć - spowoduje to ponownie kwitnienie. Nemezję rozłożystą rozmnaża się przez wysiew nasion.

Nemezja rozłożysta - zastosowanie

Nemezja rozłożysta sprawdzi się zarówno jako roślina rabatowa, jak i roślina balkonowa. Można z niej tworzyć obwódki rabat.

Poznaj też nemezję powabną

 

Autor: Martyna Cieślińska