Fasolnik chiński - Vigna sinensis

2022-04-11 14:03

Fasolnik chiński pochodzi z Afryki. W Polsce to roślina mało znana, częściej można spotkać jej uprawy we Francji lub Holandii. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Potocznie nazywa się go warzywnym spaghetti.

Spis treści

  1. Fasolnik chiński - opis
  2. Fasolnik chiński - warunki uprawy
  3. Fasolnik chiński - pielęgnacja
  4. Fasolnik chiński - zastosowanie

Fasolnik chiński - opis

Fasolnik chiński jest rośliną jednoroczną. Można wyróżnić dwie formy fasolnika:

  • tyczną, która łatwo pnie się po podporach,
  • karłową, która przyjmuje krzaczasty pokrój.

Pędy fasolnika mogą osiągać nawet 4 m długości. Liście są ozdobne, zielone, trójpalczaste, o lekko sercowatym kształcie. Okres kwitnienia rośliny przypada na lipiec. Białe, ciemnoczerwone lub fioletowe kwiaty, umieszczone na długich szypułkach w kątach liści, są zebrane w kwiatostany.  W sierpniu lub we wrześniu na miejscu kwiatów pojawiają się owoce - strąki. Przypominają one owoce fasoli szparagowej, ale są o wiele dłuższe (u odmian tycznych mogą dorastać do 100 cm długości, u karłowych do 30 cm), przeważnie zielone, choć istnieją także odmiany o owocach żółtych czy czerwonych. Wewnątrz owoców znajduje się nawet do 30 białych lub lekko czerwonych nasion z charakterystycznym czarnym znaczkiem. Nasiona i strąki są jadalne, zawierają dużą ilość białka. Są bardzo często wykorzystywane w kuchni azjatyckiej, afrykańskiej czy południowoamerykańskiej.

Fasolnik chiński - warunki uprawy

Fasolnik chiński z racji swojego pochodzenia ma duże wymagania cieplnej i świetlne. Toleruje tylko i wyłącznie miejsca słoneczne i ciepłe. Nawet niewielki spadek temperatury poniżej zera powoduje śmierć rośliny, dlatego wysiew i sadzenie powinno odbywać się w miesiącach, gdy przymrozki nie będą zagrażać roślinie. Fasolnik lubi glebę żyzną i bogatą w składniki pokarmowe. Bardzo dobrze radzi sobie z silnym słońcem i suszą.

Fasolnik chiński - pielęgnacja

Roślina przez cały okres wegetacji wymaga regularnego podlewania oraz odchwaszczania. Fasolnik rozmnaża się przez wysiew nasion. Warto uprawiać roślinę z rozsady, bowiem nasiona wysiewane do doniczek i inspektów lepiej kiełkują (nasiona są wrażliwe na niskie temperatury). Roślinie sprzyja zasilanie nawozem wieloskładnikowym, zwłaszcza na początku kwitnienia.

Fasolnik chiński - zastosowanie

Fasolnik chiński przede wszystkim wykorzystywany jest jako roślina do spożycia. Strąki można gotować, mrozić, smażyć. Idealnie smakują jako dodatek do ziemniaków, ryżu czy jako zwykła przekąska w ciągu dnia. Dobrze sprawdza się także jako roślina ozdobna. Można tworzyć z niego pergole, czy też łatwo obrośnie altankę czy poręcz. Kwiaty są delikatne i subtelne, a bujne liście szybko zakryją nieatrakcyjne miejsca.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII
Zimozielone Nie
Wysokość do 4 m
Kategoria Warzywa
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Pokrój pnący