Dziwaczek jalapa

Mirabilis jalapa
Dziwaczek jalapa
fot: Maria Muszalska zobacz galerię

Mirabilis jalapa – opis

Dziwaczek jalapa jest rośliną jednoroczną z rodziny dziwaczkowatych )Nyctaginaceae). Pochodzi z Meksyku. Jego pędy osiągają 70–80 cm wysokości, są rozgałęzione od nasady, grube i sztywne, a liście jajowate i zaostrzone.

Kwiat dziwaczek

Dziwaczek kwitnie od połowy lipca do końca sieronia. Rozpoczyna kwitnienie, gdy większość roślin jednorocznych jest już w pełni kwitnienia. Kwiaty maja lejkowaty kształt, są białe, żółte lub czerwone, skupione w kątach górnych liści. Kwiat dziwaczka otwiera się około godziny 16.00, kwitnie jedną noc wydając miły zapach i przekwita rankiem następnego dnia.

Dziwaczek – uprawa

Dziwaczek wymaga gleby żyznej i wilgotnej oraz słonecznego stanowiska. Sadzi się go na rabaty lub w grupach, rzadziej stosuje się go na kwiat cięty. Podczas suszy należy go podlewać. Aby kwitł obficie, trzeba dokarmiać go co 10–14 dni.

Dziwaczki – rozmnażanie

Dziwaczki rozmnaża się przez nasiona lub przez podział bulwiastych korzeni. Nasiona wysiewa się w połowie marca do ciepłego lub półciepłego inspektu, w kwietniu do inspektu zimnego. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 50 x 50 cm. Korzenie bulwiaste dzieli się podobnie, jak bulwy dalii. Karpy wykopuje się jesienią, zimą przechowuje w miejscu zabezpieczonym od mrozu, a przed wysadzeniem na miejsce stałe – dzieli. Kwitną wtedy wcześniej i bardzo obficie.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl