Dmuszek jajowaty

Lagurus ovatus
Dmuszek jajowaty
fot: www.thinkstockphotos.com zobacz galerię

Dmuszek jajowaty to jednoroczna lub dwuletnia trawa ozdobna z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Tworzy wyprostowane, cienkie pędy dorastające do 30–60 cm wysokości. Cała roślina jest kosmkowato owłosiona. Liście tej trawy ozdobnej są szarozielone, lancetowate, wąskie.
Dmuszek jajowaty kwitnie od maja do sierpnia. Białe kwiaty są zebrane w dekoracyjne kwiatostany-kłosy osiągające kilka cm długości.

Dmuszek jajowaty jest roślina łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na piaszczystych, przepuszczalnych, umiarkowanie suchych i średnio zasobnych glebach o odczynie obojętnym. Jego uprawa nie udaje się na glebach wilgotnych i ciężkich. Uprawiana w gruncie nie potrzebuje nawożenia i podlewania.
Nasiona dmuszka jajowatego wysiewa się wiosną do pojemników (w marcu–kwietniu) albo wprost do gruntu (pod koniec kwietnia).

Dmuszek jajowaty znakomicie nadaje się na skalniaki, obwódki, do osadzania murków i skarp, do sadzenia na rabatach. Doskonała roślina do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Można ją też uprawiać w pojemnikach. Kwiatostany wykorzystuje się także do suchych bukietów.