Jodła pospolita - Abies alba

2022-04-11 14:28

Jodła pospolita (syn. jodła biała) to zimozielone i długowieczne drzewo iglaste, dorastające do 30-50 m wysokości. W Polsce jodła pospolita naturalnie rośnie w centralnej i południowej części kraju. Z uwagi na swoje walory dekoracyjne, jodła pospolita sadzona jest często w ogrodach i parkach.

Jodła pospolita
Autor: Magdalena Michalak Jodła pospolita

Spis treści

  1. Jodła pospolita opis
  2. Szyszki jodły
  3. Jodła wymagania
  4. Jodła na choinkę

Jodła pospolita opis

Jodła pospolita tworzy prosty, strzelisty pień z gładką i popielatoszarą korą. Pokrój jodły pospolitej jest stożkowaty, w starszym wieku drzewa tracą dolne gałęzie, a na szczycie tworzy się tzw. bocianie gniazdo (na skutek zahamowania wzrostu wierzchołka drzewa). Igły jodły pospolitej mają 1,5-3 cm długości, są ciemnozielone i błyszczące, z dwoma białymi, wąskimi paskami na spodzie.

Szyszki jodły

Szyszki jodły pospolitej są walcowate, mają około 15 cm długości, rozpadają się po dojrzeniu, uwalniając duże oskrzydlone nasiona. Na pędzie pozostaje wtedy jedynie oś szyszki zwana trzpieniem.

Jodła wymagania

Jodła pospolita jest drzewem dość wymagającym. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, natomiast źle rośnie na glebach podmokłych, gliniastych oraz na suchych i piaszczystych. Jodła pospolita może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym, jednak W początkowych latach wzrostu wymaga zacienienia. Drzewo źle znosi suszę i często przemarza w surowe zimy. Podczas upałów wymaga podlewania.

Jodła na choinkę

Jodła pospolita ze względu na swój stożkowaty kształt jest jednym z najchętniej wybieranych drzewek na bożonarodzeniową choinkę.

Poznaj inne gatunki jodły:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Pokrój stożkowy
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Wysokość 30 m - 50 m
Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?