Cedr himalajski - Cedrus deodara

2020-07-16 15:56

Cedr himalajski to jeden z najbardziej popularnych gatunków cedru. Pochodzi z Himalajów - w tamtych regionach jest bardzo popularny. W Polsce spotyka się go w prywatnych ogrodach (uprawiany jako ozdobne drzewo). Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Spis treści

  1. Cedr himalajski - opis
  2. Cedr himalajski - warunki uprawy
  3. Cedr himalajski - pielęgnacja
  4. Cedr himalajski - zastosowanie

Cedr himalajski - opis

Cedr himalajski jest drzewem iglastym. Ma wzniesiony, stożkowaty pokrój ze zwisającym wierzchołkiem, podobnie przewieszają się pędy boczne. W naszym klimacie osiąga od 20 do 25 m wysokości, w naturalnym środowisku w stanie dzikim może dorosnąć nawet do 60 m wysokości. Jego miękkie, niebieskozielone igły mogą mieć nawet 5 cm długości. Ułożone są skrętolegle na długopędach, natomiast na krótkopędach wyrastają w pęczkach. Okres kwitnienia cedru himalajskiego przeważnie przypada na czerwiec. Kwiaty żeńskie są typowo szyszkowate, męskie - zebrane w kłosy. Wewnątrz szyszek znajdują się brązowe nasiona. Olejek cedrowy pozyskiwany z rośliny jest cenionym surowcem zielarskim - leczy nadwagę, ma działanie przeciwbólowe i leczy dolegliwości pokarmowe. Odstrasza także komary. Ciekawe odmiany:

  • ‘Aurea’ – odmiana o żółtym zabarwieniu igieł, niestety bardzo czuła na mrozy, często uprawiana,
  • ‘Golden Horizon’ – odmiana dorastająca do około 5 m wysokości, o żółtych igłach, polecana tylko do ciepłych obszarów naszego kraju.

Cedr himalajski - warunki uprawy

Cedr himalajski nie jest łatwy w uprawie. Wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska, osłoniętego od wiatrów. Zbyt duża ilość słońca może powodować żółknięcie igieł, dlatego wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy. Podłoże powinno być żyzne, najlepiej wapienne i piaszczyste. Przy sadzeniu nie wolno zapominać o drenażu - ułatwi odpływ wody, którą należy dostarczać roślinie regularnie w umiarkowanej ilości.

Cedr himalajski - pielęgnacja

Niestety, cedr himalajski nie jest odporny na nasze zimy, dlatego - zwłaszcza młode okazy - trzeba okrywać na zimę agrowłókniną lub stroiszem. Unikniemy tym sposobem uszkodzeń mrozowych. Raz na jakiś czas można wzmocnić roślinę nawozem mineralnym przeznaczonym dla roślin iglastych. Cedr rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez szczepienie późnym latem i zimą. Jednak obydwie metody nie są łatwe, zdecydowanie lepiej zakupić gotowe sadzonki w szkółce drzew i krzewów.

Cedr himalajski - zastosowanie

Cedr himalajski można wykorzystywać zarówno w ogrodach prywatnych, jak i zieleni miejskiej.  Zdecydowanie lepiej sprawdzi się na dużych powierzchniach, gdzie będzie miał dużą swobodę do wzrostu, jednak rośnie dość wolno, dlatego nie obawiajmy się go sadzić nawet w ogrodach średniej wielkości. Najlepiej prezentuje się jako soliter. Odmiany karłowe można uprawiać w pojemnikach i wykorzystywać jako ozdobę tarasu lub balkonu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Tak
Kategoria Iglaki
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój stożkowy
Wysokość 20 m - 25 m