Dereń kwiecisty

Cornus florida
Dereń kwiecisty
fot: www.thinkstockphotos.com zobacz galerię

Dereń kwiecisty należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Ameryce Północnej. W Polsce jest uprawiany.
Dereń kwiecisty to gatunek dość rzadko spotykany w ogrodach i parkach. Jest wysokim krzewem lub małym drzewem – osiąga do 6 m wysokości. Ma pokrój wzniesiony, dość regularny, z wyraźnie zaznaczoną piętrowością. Pędy derenia kwiecistego są zielonobrązowe. Starsze okazy wyróżniają się atrakcyjnie łuszczącą się korą. Liście tego gatunku derenia są jajowate lub lancetowate, z widocznym unerwieniem. Jesienią przebarwiają się na czerwono i purpurowo.

Dereń kwiecisty kwitnie w kwietniu i maju - kwiaty rozwijają się jeszcze przed rozwojem liści, mają barwę białą, różową lub czerwoną, są zebrane w główkowate kwiatostany. Po kwitnieniu dereń wytwarza drobne, czerwone pestkowce (w Polsce rzadko zawiązują się).

Dereń kwiecisty warto sadzić w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. To gwarantuje dobry rozwój i obfite kwitnienie. Roślina znosi również częściowe zacienienie. Preferuje gleby żyzne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie. Roślina jest wystarczająco mrozoodporna, ale mogą zaszkodzić jej wiosenne przymrozki. Na wszelki wypadek warto zastosować osłony.
Dereń kwiecisty można sadzić jesienią lub wiosną. W czasie suszy wymaga podlewania – źle reaguje na niedobór wody. Od wiosny do lata warto go dokarmiać, najlepiej nawozami organicznymi lub nawozami mineralnymi z fosforem. Cięcie wykonuje się sporadycznie. Zaleca się usuwać przede wszystkim pędy chore, cienkie, uszkodzone i wrastające do wnętrza korony. Gatunek jest dość podatny na antraknozę.

Dereń kwiecisty najlepiej sadzić w miejscach dobrze wyeksponowanych, np. na trawniku. Nadaje się do ogrodów różnego typu – od miejskich po orientalne.

Autor: Michał Mazik