Miłek amurski - Adonis amurensis

2022-03-27 11:06

Miłek amurski pochodzi z Syberii - w stanie naturalnym rośnie w rejonach, gdzie przepływa rzeka Amur. W Polsce można go znaleźć w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W Japonii roślina nazywa się Fukujusoo, co oznacza roślina szczęśliwego losu i długiego życia.

Miłek amurski
Autor: www.thinkstockphotos.com Miłek amurski

Spis treści

  1. Miłek amurski - opis
  2. Miłek amurski - ciekawe odmiany
  3. Miłek amurski - warunki uprawy
  4. Miłek amurski - pielęgnacja
  5. Miłek amurski - zastosowanie

Miłek amurski - opis

Miłek amurski to roślina wieloletnia o wzniesionym pokroju, osiągająca od 20 do 30 cm wysokości. Duże, ciemnozielone, podwójnie pierzastosieczne, lśniące liście wykształcają się pod koniec kwitnienia rośliny. Niektórym kojarzą się one z liśćmi marchwi zwyczajnej. Okres kwitnienia miłka amurskiego przypada na koniec marca lub początek kwietnia (jeszcze przed rozwojem liści). Kwiat jest miseczkowaty (typowy dla rodziny jaskrowatych) o woskowych, lśniących płatkach, w kolorze żółtym z lekkim zielonym odcieniem. Owocem jest okrągła rozłupka.

Miłek amurski - ciekawe odmiany

  • 'Pleniflora' – odmiana z kwiatami o zielonym środku
  • 'Ramosa' – odmiana o kwiatach pełnych
  • 'Benten' – odmiana o jaskrawożółtych kwiatach z postrzępionymi płatkami

Miłek amurski - warunki uprawy

Miłek amurski lubi słoneczne i ciepłe stanowisko, osłonięte od wiatrów. Najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, przepuszczalnej żyznej i próchniczej. Dorosłe egzemplarze tolerują półcień. Miłek amurski jest całkowicie odporny na mróz, dlatego idealnie nadaje się do naszego klimatu. Odczyn gleby powinien oscylować w granicy lekko kwaśnego. W lipcu roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku, który trwa aż do następnego roku.

Miłek amurski - pielęgnacja

Miłkowi sprzyja nawożenie wieloskładnikowe, warto powtarzać je kilkakrotnie w ciągu całego okresu wegetacji (mniej więcej do czerwca-lipca, gdyż później roślina wchodzi w stan spoczynku). Na roślinę dobrze wpływa także nawożenie organiczne, najlepiej kompostem na wiosnę (obornik stosuje się raczej rzadko). Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu rabat, na których rośnie miłek.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion lub podział rozrośniętych karp.

Miłek amurski - zastosowanie

Miłek amurski idealnie nadaje się na rabaty wieloletnie lub jako uzupełnienie rabat jednorocznych. Dobrze rośnie także w doniczce co oznacza, że może być ozdobą parapetów oraz balkonów. Jest piękną ozdobą wiosennych aranżacji. Ma również zastosowanie w medycynie naturalnej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 30 cm
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony