Bodziszek himalajski - Geranium himalayense

2022-04-13 14:36

Bodziszek himalajski prawdopodobnie pochodzi z Azji. W Polsce można go spotkać w ogrodach prywatnych oraz w zieleni miejskiej. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek himalajski
Autor: www.thinkstockphotos.com Bodziszek himalajski

Spis treści

  1. Bodziszek himalajski - opis
  2. Bodziszek himalajski - warunki uprawy
  3. Bodziszek himalajski - pielęgnacja
  4. Bodziszek himalajski - zastosowanie

Bodziszek himalajski - opis

Bodziszek himalajski ma wzniesiony, lekko płożący się pokrój. Z czasem ładnie się krzewi, tworząc kępy. Nie osiąga dużych rozmiarów, najczęściej dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście są bardzo ładne, ciemnozielone. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do lipca. Często dochodzi do powtórzenia kwitnienia we wrześniu. Kwiaty są średniej wielkości, najczęściej w kolorze fioletowym lub niebieskofioletowym, pięciopłatkowe. Owocem jest rozłupnia, która pęka na kilka rozłupek. Nasiona bardzo często same się rozsiewają.Ciekawe odmiana to 'Johnson Blue' o kwiatach w kolorze niebieskofioletowym.

Bodziszek himalajski - warunki uprawy

Bodziszek himalajski najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych. Bylina nie ma wysokich wymagań co do podłoża. Polecana dla początkujących ogrodników. Gleba powinna być średnio żyzna, ale dość lekka i przewiewna. Zastoiska wodne szybko mogą prowadzić do chorób grzybowych. Bodziszek himalajski dobrze znosi suszę i jest odporny na mróz.

Bodziszek himalajski - pielęgnacja

Bodziszek himalajski nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Z powodzeniem radzi sobie bez nawożenia. Podczas całego okresu wegetacji pamiętajmy o regularnym i umiarkowanym podlewaniu. Roślinę można rozmnażać z nasion, bardzo często już sama rozmnaża się w taki sposób. Inna metoda to wegetatywna przez podział rośliny.

Bodziszek himalajski - zastosowanie

Bodziszek himalajski doskonale nadaje się na rabaty bylinowe i obwódki. Pasuje także do ogrodów skalnych i brzegów oczek wodnych. Roślinę z powodzeniem można uprawiać w pojemniku. Ładnie się rozrasta i może być ozdobą balustrady czy też schodów. Nadaje się także na kwiat cięty, ponieważ długo utrzymuje się w wazonie w stanie nienaruszonym.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Pokrój lekko płożący