Bergenia orzęsiona

Bergenia ciliata
Bergenia orzęsiona
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak zobacz galerię

Bergenia orzęsiona to jedna z ciekawszych bylin ogrodowych. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Duże (prawie okrągłe), zielone liście są pokryte gęstymi włoskami, chociaż bywają również formy z liśćmi owłosionymi jedynie po stronie spodniej lub wyłącznie na brzegach. Dodatkową ozdobą bergenii orzęsionej są dzwonkowate, różowe kwiaty, zebrane w dość duże grona na szczycie sztywnej, nagiej, czerwonobrązowej łodygi. Bergenia orzęsiona kwitnie bardzo wczesną wiosną (w marcu), często jeszcze przed rozwinięciem liści, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku bergenii.
Bergenia orzęsiona to roślina wytrzymała i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych oraz na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach, jednak w miejscu słonecznym i na słabszym, bardziej suchym podłożu również sobie poradzi.
Bergenia orzęsiona jest wytrzymała na niską temperaturę, ale ponieważ jej termin kwitnienia przypada na bardzo wczesną wiosnę, kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.
Najlepszym sposobem rozmnażania bergenii orzęsionej jest sadzonkowanie kłączy pobranych od dorosłych egzemplarzy lub podział roślin. Wprawdzie po przekwitnieniu bergenia zawiązuje dużą liczbę nasion, ale rośliny z nich uzyskane zakwitną dopiero po kilku latach - dlatego z tej metody korzysta się rzadko.
Ze względu na niewielkie wymagania, bergenia orzęsiona polecana jest do różnych typów ogrodów. Najlepiej prezentuje się na rabatach bylinowych, skarpach, murkach, pod drzewami oraz w ogródkach skalnych. Można ją również sadzić na terenach zieleni miejskiej i na cmentarzach.

Autor: Katarzyna Józefowicz