Bergenia grubolistna

Bergenia crassifolia
Bergenia grubolistna
fot: www.thinkstockphotos.com zobacz galerię

Bergenia grubolistna to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie na terenie Azji. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście są sercowate lub szerokojajowate, mięsiste, o lekko ząbkowanych brzegach. Drobne, pięciopłatkowe, różowe kwiaty zebrane są w grupach na długim pędzie kwiatostanowym. Bergenia grubolistna kwitnie od kwietnia do maja. Owocem jest torebka.

Bergenia grubolistna jest mało wymagająca i poleca się ją nawet osobom początkującym. Wytrzymuje różnorodne stanowiska – od nasłonecznionych po zacienione. Najlepiej jednak rośnie w miejscach lekko osłoniętych. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Toleruje gorsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W czasie suszy bergenia powinna być podlewana. W zasadzie nie wymaga nawożenia. W początkowym okresie uprawy zaleca się ją regularnie odchwaszczać. Należy unikać nadmiernej wilgoci – może być wtedy porażana przez choroby grzybowe.

Bergenię grubolistną warto wykorzystać do zakładania cienistych rabat. Jest dobrym uzupełnieniem dla roślin o ozdobnych kwiatach. Nadaje się także na skalniaki i do dekoracji oczek wodnych. Można ją sadzić pod koroną drzew. Liście (i czasem kwiaty) wykorzystuje się w bukieciarstwie. To gatunek wykorzystywany w ziołolecznictwie.