Angelonia - Angelonia

2021-07-20 16:31

Angelonia pochodzi z Ameryki Środkowej (z Meksyku). W Polsce jest mało znana. Można ją wykorzystywać jako roślinę ozdobną sadząc na rabatach lub uprawiając w pojemnikach. W handlu przeważnie spotykane są mieszańce dwóch gatunków Angelonia angustifolia i Angelonia integerrima.

Spis treści

  1. Angelonia - opis
  2. Angelonia - warunki uprawy
  3. Angelonia - pielęgnacja
  4. Angelonia - zastosowanie

Angelonia - opis

Angelonia jest zaliczana do bylin, a w swoim naturalnym środowisku nawet do krzewów. Ma wzniesiony pokrój, który w zależności od odmiany może być zwarty lub luźny. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Pędy angelonii są wzniesione, gładkie. Na nich osadzone są zielone liście o kształcie wydłużonym, przeważnie ostro zakończone. Blaszki liściowe mogą być ząbkowane.

Termin kwitnienia angelonii jest zależny od warunków pogodowych (temperatury i nasłonecznienia) - w ciepłe i słoneczne lata roślina rozpoczyna kwitnienie już w czerwcu. Kwiaty zebrane są w wąskie, długie grona osadzone na szczycie pędów. Kwiaty mają otwarty środek, pięć działek kielicha zrasta się u nasady, a płatki kielicha dodatkowo zrośnięte są w krótką rurkę. Kwiaty angelonii mogą mieć różne barwy: różową, fioletową, białą, niebieską. Późnym latem na roślinie pojawiają się owoce - torebki, wewnątrz których znajdują się małe, jasnobrązowe brązowe lub żółtawe nasiona.

Angelonia - warunki uprawy

Do prawidłowej uprawy angelonia wymaga pełnego słońca, miejsca ciepłego i osłoniętego od wiatrów. Roślina lubi podłoże żyzne, próchnicze, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Jest odporna na krótkotrwałą suszę, jednak młode okazy potrzebują dużej wilgotności podłoża, aby prawidłowo się rozwijać. Angelonia nie jest odporna na mróz, dlatego w gruncie zazwyczaj uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną. w uprawie doniczkowej można zimować ją w pomieszczeniu. Kwiaty angelonii w temperaturze poniżej 20 st. C zdecydowanie słabiej się rozwijają.

Angelonia - pielęgnacja

Raz na jakiś czas roślinę można zasilić nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Jednak uważajmy na duże dawki azotu, gdyż ten pierwiastek powoduje wyciąganie się pędów, a nam zależy na uzyskaniu zwartej, gęstej kępy rośliny. Przed posadzeniem angelonii do gruntu warto rabatę podsypać świeżym kompostem, który bardzo dobrze wpłynie na rozwój rośliny. Angelonie rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez sadzonki wierzchołkowe. Oba sposoby nie są łatwe - zarówno kiełkujące nasiona, jak i sadzonki wymagają odpowiedniej temperatury podłoża, nie niższej od 20 st. C.

Angelonia - zastosowanie

Angelonia dobrze sprawdza się na rabatach, obwódkach, a także wzdłuż ścieżek. Roślina słynie z intensywnego kwitnienia, dlatego radość z posiadania jej na rabacie jest bardzo duża. Z powodzeniem można ją uprawiać w pojemnikach i tworzyć ciekawe kompozycje w misach lub skrzynkach. Nadaje się również na kwiat cięty do bukietów, wianków. Utrzymuje się w dobrej kondycji nawet do tygodnia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Termin kwitnienia
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe