Heliotrop

Heliotropium
Heliotrop
fot: Maria Muszalska zobacz galerię

Heliotrop jest u nas uprawiany jako roślina jednoroczna. Uprawiane odmiany heliotropu wyrastają do wysokości 50 cm. Pędy rośliny są silnie rozgałęzione, liście jajowato lancetowate o długości 12 cm i szerokości 4 cm. Blaszka liściowa jest silnie pomarszczona i szorstko owłosiona.

Heliotrop kwiat

Heliotrop kwitnie od lipca aż do nadejścia mrozów. Małe, ciemnofioletowe kwiaty roztaczają zapach wanilii i są zebrane w sierpowato wygięte kłosy, kłosy natomiast są zebrane w baldachogrona. Kwiaty heliotropu zmieniają swoje ustawienie zależnie od położenia słońca - „wykręcają się” do słońca.

>>Przeczytaj też: Pięknie pachnące kwiaty na balkon: wybieramy kwiaty balkonowe

Heliotrop uprawa

Heliotrop wysadza się po 20. maja lub na początku czerwca w rozstawie 20 x 25 cm. W ogrodach stosuje się go na rabaty, ale także znakomicie nadaje się do obsadzania mis lub donic, także do skrzynek balkonowych. Najlepiej rośnie w mieszance ziemi kompostowej, liściowej, piasku i torfu zmieszanych w stosunku 3:1:1:1. Heliotrop jest wrażliwy na mrozy i dlatego nie zimuje w naszym klimacie.

Heliotrop rozmnażanie

Heliotrop można rozmnażać przez sadzonki pędowe pobrane z roślin matecznych przechowanych przez zimę w temperaturze 12–15 st. C. Aby się ukorzeniły sadzonki wymagają temperatury 20–22 st. C. Po ukorzenieniu wysadza się je do doniczek. Aby rośliny lepiej się rozkrzewiły dobrze jest przyciąć kilkakrotnie pędy wierzchołkowe.

Poznaj inne rośliny o pachnących kwiatach:

  

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl