Diaskia

Diascia barberae
Diaskia
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska zobacz galerię

Diaskia jest jedną z ciekawszych, choć niezbyt jeszcze u nas popularnych, roślin balkonowych. Jej niewielkie, ale liczne kwiaty rozwijają się w czerwcu i pozostają na roślinie aż do późnej jesieni (do października). Cechą charakterystyczną kwiatów tej rośliny są dwie odgięte do dołu ostrogi, znajdujące się z tyłu górnych płatków korony. Również barwa kwiatów zwraca uwagę, gdyż najczęściej jest ona brzoskwiniowa, łososiowa, koralowa, czerwona, różowa, rzadziej biała lub fioletowa.
Znakomitym tłem dla kolorowych kwiatów, są soczyście zielone, owalne liście, rozwijające się na cienkich, zielonych pędach. Cała roślina ma pokrój płożący i posadzona w wiszącej donicy tworzy piękną, barwną kaskadę kwiatów. Jej pędy dorastają do około 30 cm długości i tworzą zwartą kępę szerokości około 0,5 m. Jeśli po przekwitnięciu pędy zostaną przycięte, diaskia powtórzy kwitnienie po 2–3 tygodniach.
Diaskia znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi roślinami balkonowymi, np. lobeliami i pelargoniami. Niestety, jest ona gatunkiem dość delikatnym i wymaga troskliwej opieki. Oczekuje miejsc osłoniętych przed deszczem i wiatrem (kruche pędy łatwo ulegają zniszczeniu) oraz stanowisk słonecznych lub półcienistych. Nie znosi przesuszenia, ale nie toleruje również wody zalegającej wokół korzeni (niezbędny drenaż na dnie doniczki). Ziemia pod jej uprawę powinna być żyzna i przepuszczalna, ale stale lekko wilgotna. Diaskia wymaga również regularnego dokarmiania, najlepiej mieszankami nawozowymi zawierającymi w swoim składzie żelazo.
Diaskia w naszym klimacie jest roślina jednoroczną, gdyż nie wytrzymuje niskich temperatur i ciężko ją przechować do następnego sezonu w warunkach domowych. Diaskię najlepiej rozmnażać z nasion, wysiewanych wczesną wiosną (w marcu) do ciepłego inspektu.