Celozja kłosowa - Celosia spicata

2022-03-24 13:37

Celozja kłosowa, zwana potocznie grzebionatką, jest rośliną jednoroczną z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Pochodzi z Afryki i Azji, gdzie występuje w naturalnym środowisku. W Polsce uprawia się ją jako roślinę ozdobną na rabatach albo w doniczkach.

Celozja kłosowa
Autor: GettyImages Celozja kłosowa

Spis treści

  1. Celozja kłosowa - opis
  2. Celozja kłosowa - warunki uprawy
  3. Celozja kłosowa - pielęgnacja
  4. Celozja kłosowa - zastosowanie

Celozja kłosowa - opis

Celozja kłosowa ma wzniesiony pokrój, a jej kwitnące pędy dorastają do 70 cm wysokości. Liście są wydłużone, jasnozielone, z jaśniejszym, dobrze widocznym unerwieniem. Celozja rozpoczyna kwitnienie w czerwcu i kontynuuje je aż do jesieni. Kwiaty zebrane są w podłużne kłosy na końcach pędów. Kwiaty celozji kłosowej - w zależności od odmiany - mogą być różowe, fioletowe lub czerwone.

Celozja kłosowa - warunki uprawy

Celozja kłosowa preferuje środowisko słoneczne lub półcieniste, z glebą żyzną, lekką i przepuszczalną. Nie lubi przeciągów, dlatego najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatrów. Roślina wymaga średnio wilgotnego podłoża, toleruje krótkotrwałe susze, nie znosi mrozu. W Azji i Afryce jest zaliczana do bylin, jednak w Europie nie zimuje i uprawiana jest jako roślina jednoroczna.

Celozja kłosowa - pielęgnacja

Celozja kłosowa wymaga cotygodniowego nawożenia mineralnego w okresie kwitnienia. Zapewnia to lepszą kondycję rośliny. Roślina nie toleruje przesuszania, trzeba ją więc regularnie podlewać. Celozję rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną, jednak nie sieje się ich wprost do gruntu. Zalecane jest przygotowanie rozsady, którą wsadza się na miejsce stałe w maju lub czerwcu.

Celozja kłosowa - zastosowanie

Ta jednoroczna roślina bardzo dobrze prezentuje się na rabatach utworzonych w ciepłych, nasłonecznionych miejscach. Najlepiej wygląda posadzona na lekkich wzniesieniach, otoczona innymi roślinami. Celozja źle radzi sobie w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże, dlatego unikajmy sadzenia jej przy ulicy czy w okolicy fabryk.

Celozja kłosowa dobrze sprawdza się jako roślina doniczkowa na balkony i tarasy oraz do wnętrz. Nadaje się także na kwiat cięty - wykorzystuje się ją do tworzenia bukietów, także suchych (kwiatostany po ususzeniu nie tracą koloru!).

>>Przeczytaj też: Zastosowanie kwitnących roślin jednorocznych w ogrodzie i nie tylko

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - IX
Wysokość do 70 cm
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Sonda
Jakie kwiaty zdobią Twój balkon/taras?
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe