Begonia stale kwitnąca

Begonia × semperflorens
Begonia stale kwitnąca
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska zobacz galerię

Begonia stale kwitnąca to roślina jednoroczna osiągająca 10–20 cm wysokości. Gatunek wyjściowy pochodzi z Brazylii. Ma grube, mięsiste, rozgałęzione, często czerwonopurpurowe łodygi i jajowate lub owalne, mięsiste, błyszczące liście, które mogą być zielone lub czerwonopurpurowe w różnych odcieniach.

Begonia stale kwitnąca kwitnie od czerwca do października. Kwiaty w zależności od odmiany mają barwę białą, różową lub czerwoną w różnych odcieniach.
Roślina wymaga gleby próchnicznej, przepuszczalnej, lekko kwaśniej i słonecznego stanowiska (rośliny uprawiane w cieniu maja wiotkie pędy i nie są zbyt ozdobne).

Begonia stale kwitnąca nadaje się na kwietniki, obwódki, także do obsadzania mis i pojemników.

Begonia stale kwitnąca - rozmnażanie

Begonię stale kwitnącą najczęściej rozmnaża się przez nasiona, które wysiewa się od stycznia do połowy lutego do skrzynek wypełnionych mieszaniną ziemi liściowej, torfu i piasku. Nasion nie przykrywa się ziemią, tylko lekko wciska w podłoże, przykrywa szybą i cieniuje. Zrasza się ostrożnie i utrzymuje temperaturę 20–22 st. C. Po wzejściu siewki pikuje się do skrzynek w rozstawie 1,2 x 1,5 cm, a drugi raz pikuje się w kwietniu – każdą roślinę osobno do doniczek torfowych. Przed posadzeniem rośliny należy zahartować.
Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 15 cm x 15–20 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl