Begonia kaskadowa

Begonia pendula
Begonia kaskadowa
fot: www.thinkstockphotos.com zobacz galerię

Begonia kaskadowa (syn. begonia zwisająca) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Begonie kaskadowe to mieszańce charakteryzujące się pnącym pokrojem, które nie występują w środowisku naturalnym. Pędy begonii kaskadowych osiągają 15-30 cm długości. Liście są wąskie, o ząbkowatych brzegach, kształtem przypominające nieco połówki serc.
Begonia kaskadowa kwitnie obficie przez długie miesiące. Termin kwitnienia może być różny (zwykle od czerwca do września). Kwiaty są pojedyncze lub pełne. Barwa jest zróżnicowana – biała, żółta, pomarańczowa, łososiowa, różowa i czerwona.

Begonię kaskadową najlepiej uprawiać w miejscu lekko zacienionym – wtedy nie stwarza problemów, obficie kwitnie i jest atrakcyjnie wybarwiona. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, z dobrym drenażem. Begonię tę można uprawiać zarówno w pomieszczeniach, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do gruntu można ją sadzić od drugiej połowy maja. To gatunek wrażliwy na niskie temperatury. Zimą bulwy najlepiej umieścić w chłodnym pomieszczeniu, przysypane torfem lub piaskiem.

W czasie sezonu begonia kaskadowa wymaga regularnego podlewania i nawożenia (najlepiej nawozami organicznymi lub mineralnymi – wieloskładnikowymi). Dawki nawozów powinny być rozcieńczone – begonia źle reaguje na zasolenie podłoża. Gatunek jest wrażliwy na choroby grzybowe. Warto go profilaktycznie „traktować” ekologicznymi preparatami. Zaleca się usuwać przekwitające kwiatostany – to przedłuży kwitnienie.

Begonie kaskadowe mogą być dekoracją wnętrz, balkonów lub zadaszonych tarasów. Ze względu na swój pokrój dobrze wyglądają w wiszących pojemnikach, np. koszach. W ogrodzie można je wykorzystać do ozdoby altan oraz murków.