Aksamitka wąskolistna

Tagetes tenuifolia
Aksamitka wąskolistna
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska zobacz galerię

Aksamitka wąskolistna (ang. french marigold) jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Meksyku i północnej części Ameryki Południowej. Roślina charakteryzuje się delikatnym, choć zwartym, kępiastym pokrojem. Osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Łodyga jest silnie rozgałęziona od samej nasady. Liście bardzo drobne, silnie powcinane, wąskie, o intensywnym, charakterystycznym zapachu. Aksamitka wąskolistna kwitnie od VII do późnej jesieni. Jej drobne kwiaty osiągają średnicę około 2 cm, są języczkowe, przybierają barwy od  jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, bywają dwubarwne. Koszyczki kwiatowe są osadzone pojedynczo na szypułkach.

Aksamitki nie są wymagające co do gleby, choć jeśli zapewnimy im żyzne, przepuszczalne podłoże - odwdzięczą nam się bujnym wzrostem. Lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną także w półcieniu. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę. Nawozić je należy nawozami z niewielką ilością azotu, gdyż obfite nawożenie azotowe powoduje bujny wzrost rośliny, ale słabe jej kwitnienie.

Stosuje się je jako rośliny rabatowe i kwietnikowe, nadaje się też na kwiat cięty również i do obsadzania pojemników oraz skrzynek balkonowych.
Aksamitkę tę rozmnaża się przez wysiew nasion na początku kwietnia. Ze względu na wrażliwość rośliny na wiosenne przymrozki na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15 maja.

Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska